Sözcü Plus Giriş

Çin’den 1 trilyon yuanlık savunma bütçesi

Çin Halk Cumhuriyeti önümüzdeki yıl için savunma bütçesini 1.11 trilyon yuan (175 milyar dolar) olarak açıkladı. Bu geçen yıla kıyasla yüzde 8 oranında artış anlamına geliyor. Çin'in savunma bütçesini anlamak için şöyle bir örnek verelim. Türkiye 2017 yılında dünyanın neredeyse bütün ülkelerine 157.1 milyar dolarlık ihracat yapmıştı.

16:35 -
Çin’den 1 trilyon yuanlık savunma bütçesi

BBC Türkçe’nin haberine göre; karar Çin parlamentosu Ulusal Halk Kongresi’nin yıllık toplantısında açıklandı. Çin Başbakanı Li Keqiang Kongre’de yaptığı konuşmada “ordu ulusal güvenlik çevresindeki büyük değişiklikler karşısında kaya gibi güçlü olmalı” dedi. Çin’in savunma bütçesindeki artış dünyanın en büyük ordusunu modernleştirme, Güney Çin Denizi ve Himalaya sınır bölgelerinde altyapı kalkınma projeleri geliştirmek gibi Çin’in stratejik hedeflerinin bir işareti olarak görülüyor.

5martaskerigraf2-1

YÜZDE 6.5 BÜYÜME HEDEFLENİYOR

Savunma bütçesini artırma kararı Çin’in bölgesel rakiplerini kaygılandırabilir. Li ekonomik anlamda yüzde 6.5 oranında büyüme hedeflediklerini de duyurdu. Hükümet gelecek yıl üç hedefe odaklanacaklarını ve bu hedeflerin Çin’in mali risklere karşı korunması, artan hava kirliliğiyle ve yoksullukla mücadele olduğunu söyledi.

ABD İLE TİCARET SAVAŞI

Çin için ufukta ABD Başkanı Donald Trump yönetimiyle olası bir ticaret savaşı da söz konusu. Çin’in ABD ile gerçekleştirilen ticaret fazlası 2017 yılında 275.81 milyar dolara ulaştı. Trump geçen hafta çelik ürünlerinin ithalatına yüzde 25, alüminyuma da yüzde 10 vergi getireceğini açıklamıştı. Trump Twitter mesajında ABD’nin ticaretten milyarlarca dolar kaybettiğini söylemiş ve “Ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır” demişti. Çin Ulusal Halk Kongresi’nin sözcüsü Zhang Yesui, buna yanıt olarak ABD ile ticaret savaşı istemediklerini, ancak ekonomileri zarar görürse elleri kolları bağlı şekilde oturmayacaklarını söylemişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more