Sözcü Plus Giriş

Çinli şirkete Alman vetosu

Almanya ilk kez Çinli bir şirketin satın alma işlemini önledi. Alman makine teçhizatı üreticisi Leifeld Metal Spinning AG’nin Çinli Yantai Taihai Group tarafından satın alınması girişimi Alman hükümeti tarafından onay alamadı.

14:14 -
Çinli şirkete Alman vetosu

Küresel ekonomide gümrük tarifeleriyle başlayan korumacılık eğilimi tartışılmaya devam ederken Alman hükümeti ilk kez Çinli bir şirketin Alman bir şirketi satın almasına izin vermedi.

Bloomberg’in haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kabinesi Çarşamba günü Alman makine teçhizatı üreticisi Leifeld Metal Spinning AG'nin Çinli Yantai Taihai Group tarafından satın alınması girişimine onay vermedi.

Çinlilerin satın almak istediği şirket Leifeld, Almanya'da araba, uzay ve nükleer alanlarında yüksek güçlü metal üreten öncü şirketler arasında yer alıyor

Kararın, Yantai Taihai'nin son dakikada teklifini geri çekeceğini ima etmesine rağmen Alman hükümeti tarafından ihtiyati bir önlem olarak alındığı belirtiliyor. Karar, Ekonomi Bakanlığı’nın olası satın alma işleminin ulusal güvenlik endişeleri yaratacağı yönünde bir değerlendirme yapmasını izledi.

Son güncelleme: 14:15 01.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more