Reklamsız Sözcü

Çocuğu olana ÖTV’siz otomobil önerisi

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, ilginç bir kanun teklifi hazırlayıp TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif uyarınca, bebeği doğan aile, çocuk bir yaşına gelene kadar alacağı sıfır kilometre araba için, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeyecek.

Sozcu.com.tr
08:31 -
Çocuğu olana ÖTV’siz otomobil önerisi

Öz, “Yeni doğan bebeğin temel ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabilmek, hastane ulaşımını kolaylaştırmak için alınacak araç, çocuklu aileler için artık lüks olmaktan çıkmış, zorunlu ihtiyaç haline gelmiştir” dedi. Halen 77 bin liralık sıfır kilometre bir araç, ÖTV ödenmediği takdirde, 53 bin liraya alınabiliyor.

Bülent Öz, TBMM'ye sunduğu kanun teklifinde, “Devletin ailenin huzur ve refahı ile mükellef olduğu gerçeğinden yola çıkarak, Türk aile birliğinin en güzel olgusu elbette ki çocuktur ve çocuğun ihtiyaçları için yapılan harcamalar ailenin en temel gideridir. Büyüyen kentleşmenin beraberinde ulaşım sıkıntısını getirdiği aşikârdır” dedi.

OTOMOBİL LÜKS DEĞİL

Otomobilin lüks olmaktan çıktığını ve zorunlu bir ihtiyaç olduğunu belirten Öz, özellikle sağlık sorunları yaşandığı durumlarda araç ihtiyacının öneminin arttığını vurgulayıp, ciddi sorunlar hatta ölüme sebebiyet veren kayıplar yaşandığın dile getirdi. Kanun teklifinde “Yeni doğan bebeğin temel ihtiyaçlarını hızlıca karşılamak, özellikle hastane ulaşımlarını kolaylaştırmak için taşıtın, çocuklu aileler için bir lüks olmaktan çıkmış, zorunlu ihtiyaç haline geldiği görülmektedir” sözlerine yer verildi.

 

İLGİLİ HABERKatmerli ÖTV kalktıKatmerli ÖTV kalktı

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:32 15.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more