Sözcü Plus Giriş

Çöldeki Davos’a kimse gitmiyor

Çöldeki Davos olarak bilinen Suudi Arabistan'daki finans zirvesi Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından art arda iptallere sahne oluyor. 40'a yakın katılımcı konferansa katılmıyor. Suudi Arabistan'ı protesto amacıyla zirveye katılmayanlar arasında IMF Başkanı, ABD Hazine Bakanı, Fransa ve Hollanda maliye bakanları da var.

Güncellenme: 08:32, 23/10/2018
Çöldeki Davos’a kimse gitmiyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de ülkesinin İstanbul’daki başkonsolosluğunda öldürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından, Suudi Arabistan’da bugün başlayıp 25 Ekim’e kadar sürecek “Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı”nın boykotların gölgesinde geçmesi bekleniyor.

Özellikle Batılı ülkelerden birçok bakan ve üst düzey şirket yöneticisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde başkent Riyad’da yapılacak olan ve “Çöldeki Davos” olarak adlandırılan konferansa katılmayacaklarını açıkladı.

Suudi Arabistan yönetiminin büyük önem verdiği konferansın Cemal Kaşıkçı cinayeti ve bu olayın ortaya çıkmasının ardından başlayan boykot dalgasının etkisinde kalacağı belirtiliyor.

Kaşıkçı cinayetinin ardından artan uluslararası baskılar nedeniyle başta ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda olmak üzere birçok ülkenin bakanlarının yanı sıra bu ülkelere ait dünyaca ünlü şirket yöneticileri konferansı boykot edeceklerini duyurdu. Buna karşın Rus ve Çinli şirketlerin Suudi Arabistan ile Batılı firmaların ilişkilerinin bozulma ihtimalini fırsata çevirmek için FII Konferansı’na katılacağı kaydediliyor.

40’A YAKIN YATIRIMCI BOYKOT EDİYOR

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ülkesinin 2030 vizyonunu tanıtmak amacıyla geçen yıl başlattığı ve bu yıl ikincisi düzenlenecek FII Konferansı’na daha önce katılacaklarını açıklayan 40’a yakın isim bu etkinliği boykot etme kararı aldı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra ve İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox bugün başlayıp 3 gün sürecek konferansa katılmayacaklarını duyurdu.

AA

İlginizi ÇekebilirABD'de, Kaşıkçı cinayetinin yankıları sürüyorABD'de, Kaşıkçı cinayetinin yankıları sürüyorİlginizi ÇekebilirCemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Kaşıkçı nasıl öldürüldü?Cemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Kaşıkçı nasıl öldürüldü?

 

Yayınlanma Tarihi:08:17,