Sözcü Plus Giriş

Dolar arttı, enflasyon uçtu, cuma indirimi harcamaları yükseldi

İç talebin daraldığı bir dönemde yükselen dolar kuru ve artan enflasyon geçen hafta markaların indirim cuması ilan ettiği kampanyalara da yansıdı. 2017 yılının kasım ayının üçüncü cumasında kartla 2.4 milyar TL'lik harcama yapılırken bu yıl harcamalar 3.4 milyar TL oldu.

Sozcu.com.tr
11:01 -
Dolar arttı, enflasyon uçtu, cuma indirimi harcamaları yükseldi

Bankalararası Kart Merkezi, dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. Bu yıl 23 Kasım Cuma gününe denk gelen etkinlikte internetten kartlı ödemeler 1 milyar TL ile rekor kırarken, her 3 alışverişten 1’i internet üzerinden yapıldı. 110 bin farklı kart ise ilk kez kampanyanın gerçekleştiği gün internetten yapılan ödemelerde kullanıldı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 23 Kasım 2018 tarihi kartlı ödeme verilerini açıkladı. BKM’nin açıkladığı verilere göre, 23 Kasım Cuma günü 3,4 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşirken, bu rakam 2017 yılının aynı gününe denk gelen cuma günüyle karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 38 artış görüldü. Sozcu.com.tr’ye tabloyu yorumlayan uzmanlar yıllık enflasyonun yüzde 25 olması, bu sene cuma indirimlerinin reklamlarının daha çok olması ve vatandaşın özellikle elektronik ürün gibi ihtiyaçlarını ötelemesi gibi durumların harcamalarda 1 milyar TL’lik artış kaydedilmesine neden olduğunu belirttiler.

indirimcumasi

110 BİN ADET KART İLK KEZ O GÜN KULLANILDI

23 Kasım Cuma günü indirimlerin etkisiyle bir günde 2 milyon farklı kartın internetten ödemelerde kullanılarak rekor kırdığı bilgisine ulaşıldı. Geçen yılın aynı gününde 1,2 milyon farklı kartın internetten ödemelerde kullanıldığı düşünüldüğünde, bu yıl yüzde 80 oranında daha fazla kart internetten kullanıldı. Bu günde kullanılan kartların yüzde 5’i yani 110 bin farklı kartın ise ilk defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğine işaret etti.

28kasimekograf3

KARTLI ÜÇ ÖDEMEDEN BİRİ İNTERNETTEN

İnternetten yapılan alışverişler dikkate alındığında, 23 Kasım Cuma günü 975 milyon TL tutarında kartlı ödemenin internetten gerçekleştiği görüldü. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, bu yıl internetten kartlı ödemeler yüzde 68 oranında artış gösterirken, kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise rekor kırarak yüzde 29 seviyesine ulaştı.

ELEKTRONİK EŞYA GÜNÜN YILDIZI OLDU

Kartlarla toplam 975 milyon TL tutarında internetten ödeme yapılan 23 Kasım 2018’de ödemelerin 602 milyon TL’si yani yüzde 62’si elektronik eşya, giyim ve hava yolları sektörlerinde gerçekleşti. En fazla ödeme yapılan elektronik eşya sektörü internetten toplam kartlı ödemelerin yüzde 37’sini oluştururken, giyim ve aksesuar sektörü yüzde 17’sini, hava yolları sektörü ise yüzde 8’ini oluşturdu.

28kasimekograf22

EN FAZLA İNTERNETTEN ÖDEME YAPAN IĞDIR

Türkiye’nin her yerinden kullanıcılar internetten alışveriş imkânı sayesinde kendilerine cazip gelen ürünlere ulaşırken, kalabalık nüfusun etkisiyle internetten alışverişlerin yüzde 36’sı yani üçte biri İstanbul’daki kullanıcılar tarafından yapıldı. Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödemeler baz alındığında ise en fazla internetten alışveriş tercih eden iller yüzde 40’la Iğdır, yüzde 34’le Kırklareli ve yüzde 33’le Çanakkale oldu.

Son güncelleme: 12:47 28.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more