Cumhurbaşkanı Erdoğan 10. BRICS Zirvesi’nde

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10. BRICS Zirvesi için dün Güney Afrika'da bulunuyor. Zirve'nin, Türkiye'nin ekonomik çeşitliliğini artırması ve birlik ülkeleriyle ticari ilişkilerini derinleştirmesi için fırsat oluşturması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10. BRICS Zirvesi’nde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı” sıfatıyla özel davetli olduğu 10. BRICS Zirvesi için dün Güney Afrika’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Johannesburg O.R. Tambo Uluslararası Havalimanı’nda Güney Afrika Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Rob Davies, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Güney Afrika Cumhuriyeti ziyaretinde; eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ile MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir eşlik ediyor.

20180724_5_0e9458054bb864e4780775f0e61572ed7

Cumhurbaşknı Erdoğan da küresel ekonomi, ticaret, yatırım ve finansal iş birliği konularının ele alınacağı zirveye “İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı” sıfatıyla özel davetli olarak katılacak. Birçok devlet lideri ve iş dünyası temsilcilerinin hazır bulunacağı BRICS Zirvesi, Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinden sonraki yeni dönemde, NATO Zirvesi’nin ardından katılacağı ikinci uluslararası toplantı olacak.

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşecek zirve, “Afrika’da BRICS: 4. Sanayi Devrimi’nde kapsayıcı büyüme ve refah paylaşımı için iş birliği” temasıyla toplanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün, Türkiye'nin Pretorya Büyükelçiliği Kançılarya binasının açılış törenine katılacak ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Türk toplumu mensuplarıyla bir araya gelecek.

BRICS Zirvesi'ne katılım sağlayan liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirecek olan Başkan Erdoğan, Hyatt Regency Otel’de Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Müslüman toplumunun önde gelen kanaat önderleri ile buluşacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...