Denizbank’tan flaş satış açıklaması

Denizbank CEO'su Hakan Ateş, bankanın satış sürecinin Mayıs ayında sonuçlanacağını umduğunu söyledi.

Denizbank’tan flaş satış açıklaması

Dubai’nin en büyük bankası olan Emirates NBD, Rus Sberbank’ın Denizbank’taki hisselerini almak için stratejik görüşmelere başladığını Ocak sonunda duyurmuştu.

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ateş, “Satış süreci inşallah Mayıs’ta sonuçlanır… Yetkili ağızlar hep hissedarlardır. Alan var satan var. Potansiyel alıcıyı da deklare ettik. Belli açıklamayı kendileri yapacaklardır” dedi.

gorsel-4

Denizbank’ın iyi bir varlık olduğunu kaydeden Ateş, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki risklere dikkat çekerek, “Bazı yerlerde iç savaşlar, Filistin’de yaşananlar, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik gündem de dikkate alındığında rahat bir dönemden, güzel günlerden geçtiğimizi söyleyemeyiz. Gül bahçesi değil. Önünüzde bir erken seçim var” dedi ve ekledi:

“Bu kadar politik ekonomik ve gelişmekte olan ülkelerin de çok da lehine gelişmeyen bir ortamda bizim yarattığımız varlık demek ki güzel demek ki karlı büyümenin habercisi. Bu bakımdan da talibi var.”

Ateş Denizbank’ın Zorlu Grubu’ndan Dexia’ya satışında çarpanın 4.7 olduğunu belirterek, “Bu bir tarihi rekordu… Şu anda piyasada (sektörde) ise ortalama çarpan 0.60 küsürlerde” dedi.

gorsel-3

KURUN SEVİYESİ SÜREÇTE KONU BİLE DEĞİL

Satış sürecinin uzamasında kurun geldiği seviyelerin bir etkisinin olup olmadığına ise “Kurun geldiği seviye ile hiçbir alakası yok. Ne zorlaştırdı ne kolaylaştırdı. Hiç konu bile değil kur” dedi.

Dolardaki küresel değer kazancı, S&P’nin not indirimi, ABD faizlerinin yüzde 3’e yükselmesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, yüksek enflasyon ve yüksek cari açığı TL’deki değer kaybının nedeni olarak gösterilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz söylemleri de kuru baskılamaya devam ediyor.

gorsel-1

Dolar/TL bugün 4.46’yı aşarak yeni zirvesine ulaştı ve yılbaşından bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 14’ü geçti.

Ateş, Çiftiçiler Günü etkinliği kapsamında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada da kurda ciddi bir hareketin olduğunu ve TL’nin belli bir değer kaybının olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Kurun artması ille de kötü değildir. Tabi ki değişken ve hızlı bir artıştan söz etmiyorum. Ancak biz dış ticaret açığı veren bir ülkeyiz. Cari açığımız 55 milyar dolar. Böyle bir ülkede iç ve dış talebi dengelemezseniz bunun sonu hüsran olur. Bir noktada dış talebi canlandırıp iç talebi dengelemek zorundasınız.”

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...