Dericileri ihracat kurtardı

Kış mevsiminin beklenenden sıcak geçmesi ile ayakkabı ve ceket başta olmak üzere kışlık deri ürün satışları dibi gördü. Deri sektörü, iç piyasada yaşadığı ciro kaybını ihracattan karşılamaya çalıştı.

Dericileri ihracat kurtardı

Aydın Demir / SÖZCÜ

Bu yıl kış mevsiminin beklenenden sıcak geçmesi ile kışlık deri ürünleri ve ayakkabı satışlarında hayal kırıklığı yaşayan deri sektörünü ihracat kurtardı. Sektör iç piyasada yaşadığı ciro kaybını, ihracat kapılarını aralayarak 150 ülkeye yapılan ihracat artışı ile kapatmaya çalıştı.

Yeşil Kundura Ar-Ge Direktörü Sedat Kırmızı,”AVM'lerde kışlık ayakkabı ve bot fiyatları neredeyse yerlerde sürünüyor. Fakat kimse almıyor. Kışlık botlar vitrine bile çıkmadan bayilerin depolarında bekliyor” diyerek iç piyasadaki durumu özetledi. Deri iç piyasasında bunlar yaşanırken, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak da, “Yılı 1.5 milyar dolar ihracatla kapattık. Bu yüzümüzü güldürdü” sözleri ile ihracat cephesindeki gelişmeyi aktardı. Binlerce insanın geçimini sağladığı, 10 milyar TL cirosu olan deri ve deri mamulleri sektörünü yerinde inceleyerek, sektörün son durumunu
masaya yatırdık.

2017-2018 kış sezonu için ayakkabı bot üreten firmalar, kış aylarının beklenenden sıcak geçmesi ile hayal kırıklığı yaşıyor. Türkiye'nin önde gelen ayakkabı firmalarından Yeşil Kundura'nın Ar-Ge Direktörü Sedat Kırmızı, kış modelleri için çok iyi hazırlık yaptıklarını, ancak mevsimin sıcak geçmesi ile kışlık ürün satışlarının neredeyse durma noktasında seyrettiğini ifade etti.

f

ÜRÜNLER DEPODA KALDI

Anadolu'daki bayilerinin bot ve ayakkabıları satamadığını belirten Kırmızı, “Alışveriş merkezlerinde ayakkabı fiyatları en düşük noktalarda, deyim yerindeyse, neredeyse yerlerde sürünüyor. Fakat kimse almıyor. Kışlık bot ve ayakkabılar depolarda kaldı” dedi.

Rusya'nın deri sektörü için lokomotif pazar olduğunu belirten İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak ise, “İki ülke arasında uçak geriliminin ardından başlayan kriz, karşılıklı adımlarla yumuşatılırken, iki ülke arasında yaşanan olumlu siyasi gelişmeler ihracatımıza da direkt yansıdı. Rusya'ya 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdiğimiz 195 milyon dolar ihracat ile bir önceki yıla göre yüzde 72'lik bir artış kaydedildi” dedi.

YÜZDE 42 ARTIŞ

İhracattaki genel artışın 2018 yılında da devam edeceğini ifade eden Şenocak, “2018 yılını 1 milyar 800 milyon dolar ihracatla kapatacağımızı düşünüyorum. Bu yıl ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 42 oranında artış gösterdi” diye konuştu.

KÜRKTE ÖTV DÜŞÜRÜLSÜN

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Musa Evin, değerli kürklerdeki (tilki, vizon) Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranının yüzde 20, KDV'nin ise yüzde 18 olduğuna dikkat çekti. Bu oranların yüksek olduğunu öne süren Evin, “Yurtdışındaki rakiplerimizin hiçbirinde vergi oranları bu kadar yüksek değil. İthal ettiğimiz hammaddelerin yüzde 100'ünü işleyerek tekrar ihraç ediyoruz. Değerli kürklerdeki ÖTV oranları düşürüldüğünde ihracatımız 2 yıl içinde 3 katına çıkar. Şu anda 50 milyar dolarlık dünya değerli kürk pazarından Türkiye sadece 10 binde 2 pay alıyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...