Sözcü Plus Giriş

Dev şirket İran’dan çıktı

İran Petrol Bakanı Bican Zanganeh, Fransız enerji şirketi Total'in ABD'nin İran ile iş yapan yabancı şirketlere yaptırım uygulama tehdidinden dolayı, ülkesindeki faaliyetine son verdiğini açıkladı.

14:46 -
Dev şirket İran’dan çıktı

İran devlet televizyonunun haberine göre, Total’in Güney Pars doğalgaz projesinin 11. fazındaki çalışmalarının sona erdiğini belirten Zanganeh “(Total’in yerine) başka bir şirket getirme sürecine başladık” dedi. Zanganeh, bakanlığın internet sitesi SHANA üzerinden bugün yaptığı açıklamada ise, Total’in ayrılma kararını iki ay önce açıklamış olduğunu belirtti.

ÇİNLİLER GELEBİLİR

İranlı yetkililer, Güney Pars doğalgaz projesinde Total’in yerini Çin’in devlet şirketi olan CNPC’nin alabileceğini ve bu sahada sahip olduğu yüzde 30 hisseyi yüzde 80’e çıkarabileceğini söylemişlerdi.

ABD, 2015 yılında İran ile büyük devletler arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekildikten sonra İran’a yeniden yaptırımlar getirmişti.

REUTERS

 

İLGİLİ HABERİran'a yatırım yapanlar ne yapacak?İran'a yatırım yapanlar ne yapacak? İLGİLİ HABERİranlı Bakan: Total çıkarsa CNPC yerine geçerİranlı Bakan: Total çıkarsa CNPC yerine geçer

 

Son güncelleme: 14:48 20.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more