Sözcü Plus Giriş

Doğan Holding hisselerinde son durum!

Medya şirketlerinin satışına ilişkin açıklama sonrası Doğan Holding yüzde 19.54, Hürriyet hisseleri yüzde 19.51 yükselişle tavan fiyattan açıldı.

10:37 -
Doğan Holding hisselerinde son durum!

Doğan Holding ve Hürriyet hisseleri, grubun medya varlıklarının satışı haberleriyle dün yüzde 20’ye yakın prim yaptıktan sonra hisselerdeki sert yükseliş açıklanan satış fiyatlamalarının olumlu bulunmasıyla bugün de devam ediyor.

Medya şirketlerinin satışına ilişkin açıklama sonrası Doğan Holding bugün yüzde 19.54, Hürriyet hisseleri yüzde 19.51 yükselişle tavan fiyattan açıldı. Dün de yüzde 19’un üzerinde prim yapan her iki hisse de böylece iki günlük yükseliş de yüzde 40 civarında gerçekleşti.

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermek istemeyen bir analist, “Satış 1.1 milyar dolar şirket değeri üzerinden yapılacak diye anlıyoruz. Bu rakam doğru ise FAVÖK çarpanı olarak 2017 rakamlarıyla 33 çarpan anlamına geliyor. Küresel ölçekte benzer işi yapan şirketlerin FAVÖK çarpanlarına bakarsak ortalama 10 civarında” dedi ve ekledi:”Kısaca şirket çok iyi bir fiyattan satılmış görünüyor. Henüz tüm detaylara hakim değiliz ancak hisselerin iki kere tavan yapmasının nedenini çarpanların yüksek olmasına bağlıyoruz. Hisselerdeki artışların da devam etmesini bekliyoruz. Bir de şu taraftan bakabiliriz. 980 milyon dolar yaklaşık 3.5 milyar TL ediyor. Bu sadece Doğan Holding’in medya kısmı. Holdingin toplam piyasa değerinin 2.3 milyar TL olduğunu düşünürsek de sadece medya kısmının 3.5 milyar TL’ye satılması holding için de oldukça pozitif.”İLGİLİ HABERDünya dev satışı böyle gördüDünya dev satışı böyle gördü

Reuters’ın sorusunu yanıtlayan Demirören Grubu’ndan üst düzey yetkili dün yaptığı açıklamada, Doğan medya grubunu almak için görüşme yürütüldüğünü, belli aşamaya gelindiğini ve satın alma konusunda anlaşmaya varıldığını söylemişti.

Bu sabah ise Doğan Holding yazılı ve görsel medyadaki bağlı ortaklıklarının önemli bir kısmındaki paylarının satışı ve devri için Demirören Holding ile görüşmelere başladığını açıkladı.

İLGİLİ HABERDoğan Grubu ucuza mı satıldı?Doğan Grubu ucuza mı satıldı?
Doğan Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada görüşmelerin 1.1 milyar dolar işletme değeri olmak üzere ilgili finansal borçların indirim konusu yapılmasıyla 890 milyon dolar hisse değeri üzerinden yürütüldüğü belirtildi.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Demirören grubu Enerji, Sanayi, Turizm, Konut Projeleri, AVM, Liman işletmeciliği ve medya gibi alanlarda faaliyet yürütürken, 2011 yılında Doğan grubundan Milliyet ve Vatan gazetesini satın almıştı.REUTERS

Son güncelleme: 13:24 22.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more