Sözcü Plus Giriş

Euro ve dolar kurlarında son durum: 1 dolar kaç TL oldu? Euro kaç lirayı gördü? İşte yanıtlar…

Dolar kaç TL oldu? Son bir haftada alevi düşmeyen dolar kurunda hareketlilik sürüyor. Döviz kurlarında bugün yükseliş durdu ve aşağı doğru bir ivme var. Dolar endeksi yüzde 0.15 düşüşle 96.18 düzeyine döndü. Euro/dolar paritesi yüzde 0.13 artışla 1.1425 düzeyinde. Peki 1 Euro kaç TL? 1 dolar kaç TL? İşte dolar kurunda son durum...

09:55 -
Euro ve dolar kurlarında son durum: 1 dolar kaç TL oldu? Euro kaç lirayı gördü? İşte yanıtlar…

Dolar ve Euro kurunda anlık durum merak ediliyor. Geçtiğimiz gün Asya işlemlerinde 7 lirayı aşan dolar, dünkü açıklamaların ardından dalgalı bir şekilde seyrediyordu ve bu sabah aşağı yönlü hareketine başladı. Dolar kuru ne kadar oldu? Euro kaç liradan satılıyor? İşte dövizdeki son gelişmelere dair merak edilen konular…

DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL 6.6497/6.6435 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 7.5835/7.5895’den işlem görüyor.

DOLARDAKİ SON DURUM...
Dolar/TL dün BDDK ve Merkez Bankası'nın önlemlerinden sonra dalgalı bir seyir izliyordu. Bugün ise saat 09.30 itibari ile dolar düşüş yaşıyor.

DÖVİZLER ERKEN İŞLEMLERDE YÜZDE 4’ÜN ÜZERİNDE DÜŞTÜ

ABD ile süren gerilimlere paralel haftaya yükselişle başlayan dövizler, Merkez Bankası, Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Mali Suçları Araştırma Kurulu gibi ekonominin farklı kurumları tarafından alınan önlem ve yapılan açıklamalar sonrası Salı erken işlemlerde yüzde 4´ün üzerinde düştü. Erken işlemlerde dolar 6.54, euro 7.47, sterlin 8.37 liraya kadar geriledi. Dövizler ABD ile süren gerilim ve ABD Başkanı Donald Trump´ın Twitter´dan Türkiye´ye ilişkin yaptığı açıklama sonrası sert yükselmiş, Pazartesi günü dolar 7.11, euro 8.12 ve sterlin 9.06 liranın üzerini görmüştü. Haftaya yüzde 1.13 düşüşle başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BİST100) ise Pazartesi gününü yüzde 2.38 düşüşle 92 bin 685 puandan kapattı.

BIST Bankacılık Endeksi yüzde 9.78 düşüşle 98 bin 915 puana geriledi. 10 yıllık devlet tahvillerinde getiri 2.62 artışla 22.69 düzeyine yükseldi. Dün öğle sonrası işlemlerde;

Dolar en düşük 6.5405 ve en yüksek 6.9627 lirayı gördükten sonra 6.55 – 6.56 lira aralığında,

Euro en düşük 7.4782 ve en yüksek 7.9442 lirayı gördükten sonra 7.50 – 7.51 lira aralığında,

Sterlin en düşük 8.3775 lira ve en yüksek 8.8905 lirayı gördükten sonra 8.40 – 8.41 lira aralığında işlem görüyor.

Merkez Bankası finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amaçlarıyla Türk lirası likidite yönetimi ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler aldı. Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 250 baz puan, yabancı para diğer yükümlülükler için aşağıdaki vadelerde zorunlu karşılık oranları 400 baz puan indirildi. BDDK yurt içi bankaların Türk lirası verip döviz aldıkları swap ve benzeri işlemler toplamının öz kaynaklarının yüzde 50´sini geçemeyeceğini duyurdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, sosyal medya hesapları ile ekonomik güvenliği tehdit eden kişiler hakkında soruşturma başlattı. İçişleri bakanlığı 346 sosyal medya hesabına ilişkin adlı soruşturma başlattı. Sosyal medyada dolaşan “Dövizlerin devlet eliyle liraya çevrilmesi” ve “Dolar kurunun sabitlenmesi” iddialarının yalan haber olduğu ve bu tarz haberleri yayan kişi ve kuruluşlar hakkında Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), inceleme başlattı. Sermaye Piyasası Kurulu´nun (SPK) da yayınlanan yazılı açıklamasında söylenti niteliğindeki haberlere itibar edilmemesi uyarısı yaptı. Borsa İstanbul´da ise “yukarı alım” kuralının uygulama alanını genişletti ve bugünden itibaren kuralın BIST 100 endeksinde bulunan ve açığa satış yapılabilen paylarda da uygulanabileceği duyuruldu.

DÜN BANKALAR SERT DÜŞTÜ

Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) dün primi dolar/TL'nin yeni tarihi zirveyi görmesiyle öğle saatlerinde 586 baz puanı aşarak Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, dün TV'lerde katıldığı canlı yayında bankacılık sisteminde açık pozisyonun olmadığına dikkat çekerek, ciddi bir spekülatif atakla karşı karşıya olduklarını ve kurdaki hareketlerin yatıştırılması gerektiğini söyledi.

Bali “Kur artışı karlılıkları azaltıyor, sermaye yeterliliklerimizi iyi idare etmeye çalışacağız; faizi çok sevmeseniz de gerektiği yerde her enstrüman kullanılabilmeli” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise hafta sonu yaptığı açıklamada, ekonomiye kur üzerinden “operasyon” uygulanmaya çalışıldığını ancak Türkiye'yi tehdit etmenin kimsenin haddi olmadığını belirtirken, faiz konusunda da tuzağa düşülmeyeceğini vurgulamıştı.

POLİTİKA FAİZİNDEN FONLAMA YAPMADI

Bankacılar TCMB'nin dün politika faizinden fonlama yapılmamasının önemine dikkat çekerken, dünkü fonlama kompozisyonunu TCMB'nin likidite adımlarıyla sıkılaştırmaya gidebileceğinin ilk sinyali olarak görüyorlar. Bankacılar dün piyasanın TL likidite ihtiyacının düşük olduğunu bu nedenle yüzde 19.25'ten fonlama kullanılmayabileceğine dikkat çekerken önümüzdeki günlerde benzer fonlama prensibinin devam etmesi halinde bankanın geçmişte de benzerleri görüldüğü üzere Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına gitmeden faiz artışına gitmiş olabileceğini belirttiler.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu?Altın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu?
Son güncelleme: 10:26 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more