Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu? (03.05.2018)

Dolar/TL, haftaya başladığı 4.05'li seviyelerden dün sert yükselişle tarihi zirvesine yaklaştıktan sonra bugün güne 4.15 civarında başladı. Enflasyon verisinin açıklanmasının ardından dolar/TL 4.2412'ye kadar yükselerek tarihi rekorunu yeniledi.

android-time 09:17
Dolar ne kadar oldu? (03.05.2018)
Dolar/TL, haftaya başladığı 4.05'li seviyelerden dün sert yükselişle tarihi zirvesine yaklaştıktan sonra bugün güne 4.15 civarında başladı. Enflasyon verisinin açıklanmasının ardından dolar/TL 4.2412'ye kadar yükselerek tarihi rekorunu yeniledi.

Bankacılar TL’deki değer kaybına dolardaki küresel değer kazancı, S&P’nin not indirimi, ABD faizlerinin yüzde 3’e yükselmesi, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, dün açıklanan PMI verisinin ekonomideki beklenen bir ivme kaybının başlangıcına işaret etmesini gösteriyorlar.

3 MAY
17:57
3 MAY
17:57
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL enflasyon verisinin açıklanmasının ardından 4.2412 ile tarihi zirvesini yeniledi. Kur 4.2350/4.2389 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL ise 5.07 seviyesinde.

Özellikle S&P kararı ve dolardaki güçlü seyir değer kaybındaki başrolü oynuyor. TL S&P kararının da etkisiyle dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışırken yıl başından düne TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 8’i aşmış durumda.

Dolar başlıca para birimleri karşısında dört ayın zirvesinin hemen altında işlem görürken, Fed’in bu yıl daha fazla faiz artırımına ilişkin piyasa beklentilerini değiştirmedi.

Fed dünkü para politikası kararında beklentilere paralel olarak faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 1.50-1.75 aralığında sabit tuttu.

Fed enflasyonun hedefe “yaklaştığını” ve “12 aylık bazda bakıldığında orta vadede Kurul’un simetrik yüzde 2 hedefi yakınında seyretmesi beklendiğini” de belirtti.

Analistler “simetrik” kelimesinin kullanılmasını, Fed’in enflasyonun yüzde 2 hedefinin üzerine çıkmasına göz yumabileceği şeklinde değerlendirdi. Bu durum, merkez bankasının enflasyondaki son dönemdeki artışa karşılık olarak daha sert bir parasal sıkılaşma yoluna gitme ihtiyacını sınırlayacak bir yaklaşım.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın ne kadar oldu?Altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın ne kadar oldu?

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks Fed’in politika açıklamasından sonra 92.245 seviyesine kadar geriledi, ancak kayıplarını toparlayarak 92.834 ile dört ayın zirvesini gördü. Endeks bugün dört ayın zirvesinden geriledikten sonra 92.508’de bulunuyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artışı ve enflasyon raporunda verdiği sadeleşmede nihai adımın yakın olduğu yönündeki açıklamalar ardından dolar/TL 4.04’ün altına gerilemişti.

14947280

S&P not indiriminin de etkisiyle dün gece saatlerinde 4.1880’e kadar yükselerek 4.1955 seviyesindeki tarihi zirvesine yaklaşan dolar/TL bu sabah saat 08.56’da 4.1641/4.1720 seviyesinde işlem gördü. Enflasyon verisinin açıklanması ile dolar TL 4.2412’ye kadar yükselerek tarihi zirvesini yeniledi. Kur saat 17.57’de 4.23’ten işlem görüyor.

Aynı saatte sepet bazında TL 4.5769/4.5831, euro/TL ise 4.9849/4.9973 seviyesinde.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunu enflasyon görünümünde bozulma, TL’deki değer kaybı ve ülkenin bozulan dış pozisyonunu gerekçe göstererek bir kademe düşürürken, görünümü negatiften durağana çevirdi. Türkiye’nin kredi notu böylece yatırım yapılabilir düzeyin üç kademe altında bulunan BB-‘ye inmiş oldu.

SİYASET İZLENİYOR

Seçimlerin 24 Haziran’da erkene çekilmesi ardından piyasalarda iç siyasi gündem de yakından izleniyor. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti 24 Haziran’daki milletvekili seçimlerinde meclis çoğunluğunu elde etmeyi hedefleyen ittifak için anlaştı.

Saadet Partisi 24 Haziran seçimleri için cumhurbaşkanı adayının partinin genel başkanı Temel Karamollaoğlu olarak açıklarken, CHP ise adayını bu Cuma günü geniş bir katılımla duyuracağını bildirdi.

Öte yandan hükümet seçimler öncesi bir de ekonomi paketi açıkladı. Kamuya olan vergi ve ceza borçlarının yeniden yapılandırılmasının da içinde bulunduğu, emeklilere zam, imar affı, ceza affını da içeren ve 22-24 milyar liralık maliyeti bulunan bir paket açıkladı.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 12.88 gösterge iki yıllık tahvilde ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.54 seviyesindeydi. Bu seviyelere göre gösterge faizler dün 20 baz puanın üzerinde yükseliş gösterdi.

“YUKARI YÖNLÜ BEKLENTİLERİN AĞIRLIK KAZANDIĞINI SÖYLEMEK YANLIŞ OLMAZ”

GCM Foreks Menkul Kıymetler AŞ. Araştırma Uzmanı Enver Erkan, konu hakkında sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada Nisan ayında enflasyonun aylık bazda %1,87, yıllık bazda %10,85 beklentilerin çok üzerinde gerçekleşirken, çekirdek enflasyon da %12,24 önemli bir yükseliş gösterdiğini belirtti. “Kur yükselişinin enflasyona yukarı etki yaptığı net bir şekilde görülüyor.” diyen Erkan, “TL fiyatlama dinamikleri açısından çok olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Buna bağlı olarak USDTRY kurunda da yukarı yönlü beklentilerin ağırlık kazandığını söylemek yanlış olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“YUKARI YÖNLÜ ÇIKIŞLARINA KALDIĞI YERDEN DEVAM ETTİ”

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) GLP'de beklenti üzerinde gerçekleştirdiği faiz artırımına rağmen yurtiçine yönelik erken seçim ve seçime yönelik politik belirsizlik, kurdaki tepkilerin psikolojik 4,00 üzerinde sınırlanmasına imkan tanıdı ve yukarı yönlü çıkışlarına kaldığı yerden devam etti.” diyen Erkan, “Özellikle de bu süreçte Dolar endeksinin 2017 yılından beri gerçekleştirdiği negatif trend görünümünü sonlandırması, USDTRY kuruna yönelik pozitif beklentinin daha da etkin bir sürece dönüşebilmesine imkan tanıyabilir.” ifadelerini kullandı.

“4.2630 ÖNCESİ OLASI TREND BARİYERLERİ 4.2150-4.24”

Kurun önceki rekor seviyesi 4,1935 üzerindeki kalıcı hareketleri, ilgili trend görünümünün 4,2630 bariyerine ulaşma / yaklaşma düşüncesini güçlendirebileceğini belirten Enver Erkan, “4,2630 öncesindeki olası trend bariyerleri ise 4,2150 ve 4,24 olarak kaydedilmiştir.” dedi.

REUTERS-SOZCU.COM.TR

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 18:0003.05.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more