Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? Merakla beklenen seçim sona erdi…

Dolarda yeni haftanın ilk rakamları belli oldu. Geçen hafta yurt dışında risk algısının bozulmasıyla yükselen dolar/TL enflasyon verilerinin ve TCMB'nin faiz kararının açıklanacağı yeni haftaya 3.80'in üzerinde başlarken, bugün içeride enflasyon verisi izlenecek. İtalya seçimlerinin ardından Euro/TL kırılgan seyrediyor.

09:05 -
Dolar ne kadar oldu? Merakla beklenen seçim sona erdi…

Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) Şubat ayında medyan bazında yüzde 0.50 artış beklenirken, yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 9.15 seviyesinde bulunuyor. Yurtdışında ise saat 1155’te Almanya hizmetler PMI, saat 1200’de Euro bölgesi hizmetler PMI, saat 1300’te Euro bölgesi perakende satışlar, saat 1800’de ABD ISM hizmetler endeksi açıklanacak. Bu haftanın bir diğer önemli gündemi ise Çarşamba günkü PPK toplantısı olacak.

ING Menkul Araştırma ve Strateji Bölüm Müdürü Pınar Uslu, enflasyonda devam eden olumlu baz etkisinin de katkısıyla piyasadaki ortalama beklentinin yıllık TÜFE artışının yüzde 10.35’ten yüzde 10’a gerilediği yönünde olduğunu belirterek, “PPK’da ise faiz değişikliği beklenmiyor, ancak yapacağı açıklamada enflasyon ve para politikası görünümüne dair vereceği mesajlar her zaman olduğu gibi ilgiyle takip edilecek” dedi ve şöyle devam etti:

“Sabah saatlerinde ağırlıklı olarak enflasyon gerçekleşmesine bağlı hareket etmesini beklediğim dolar/TL’de destek olarak 3.8050 ve 3.7920, direnç olarak ise 3.8240 seviyesini söyleyebilirim. 10 yıllık tahvilin bileşik faizinin ise bugün yüzde 11.85-12.05 aralığındaki hareketini sürdürmesini bekliyorum.”

Uslu, bu hafta yurtdışındaki gündemde Perşembe günkü ECB toplantısı, ABD’de Fed yetkililerinin konuşmaları ve Cuma günkü ABD istihdam verisinin öne çıktığına işaret ederek, “Ücretlerdeki büyüme güçlü ve işgücü kazanımları da iyi. Dolayısıyla istihdam verileri, son günlerde piyasalarda destek bulmaya başlayan Fed’den bu yıl dört defa faiz artırımı geleceğine yönelik beklentileri destekleyebilir” dedi.

ABD faizlerinin öngörülenden daha fazla yükseleceği endişeleri, jeopolitik gelişmeler ve ABD’nin çelik gibi bazı ürünler için ithalat vergisi getirmesinin küresel bir ticaret savaşını tetikleyebileceği endişeleri geçen hafta dolar/TL’de yukarı yönlü bir seyre neden oldu.

EURO KIRILGAN SEYREDİYOR

Cuma günü saat 1636’da 3.8193/3.8209 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0839’da 3.8100/3.8140 seviyesindeydi. Sepet bazında TL aynı saatte 4.2519/4.2568, euro/TL ise 4.6935/4.6992 seviyesinde işlem gördü.

Euro İtalya’daki genel seçimlerde ortak para birimi karşıtı siyasi partinin beklenenden daha fazla destek aldığına ve hiçbir siyasi parti grubunun parlamentoda çoğunluk oluşturamadığına işaret eden ilk sonuçların ardından kaydettiği kayıpları kısmen telafi etmesine karşılık kırılgan seyrediyor.

Almanya’da Sosyal Demokratların Merkel’in muhafazakarlarıyla koalisyona güçlü destek vermesi ise euroyu destekliyor.

Geçen hafta Perşembe günü 1.21454 dolara kadar gerileyerek yedi haftanın dip seviyesini gören euro, bugün 1.2333 dolar ile Cuma günü ABD piyasaları kapanış seviyesinin biraz üzerinde bulunuyor.

Dolar ise ABD’nin geçen hafta açıkladığı ithal çelik ve aluminyuma gümrük vergisi kararının ardından ABD’nin ticaret ortaklarından misilleme gelebileceği endişesiyle baskı altında bulunuyor.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 11.88 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.95 oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise ortalama bileşik faiz Cuma günü yüzde 13.06 seviyesinden gerçekleşti.

REUTERS

İLGİLİ HABERİtalya'da Berlusconi geri dönüyorİtalya'da Berlusconi geri dönüyor
Son güncelleme: 09:14 05.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more