Sözcü Plus Giriş

Dolar neden yükseldi?

Kur ve faiz tahvil/bono piyasasında görülen yabancı ağırlıklı satış yönlü işlemler ile gelişmekte olan benzer ülke piyasalarından negatif ayrışarak yükselirken bugün piyasada Hazine ihalesi ve küresel gelişmeler izlenecek. Dolar/TL 18 Aralık 2017'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Euro da 4.73 - 4.74 lira aralığında başladığı gün içinde, art arda rekorlar kırarak yüzde 0.83 artışla 4.7920 liraya çıktı. ABD'nin Münbiç hamlesi olumlu değerlendirilse de Türk Lirası'nın değer kaybını baskılamak adına yeterli olmadı.

Sozcu.com.tr
09:16 -
Dolar neden yükseldi?

Reuters verilerine göre tahvil piyasasında devam eden yabancı ağırlıklı satış dalgası ile dolar/TL 3.87’yi aşarak 18 Aralık’tan, gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz yüzde 12.75’i aşarak Kasım 2017 sonundan beri yeni zirvede. Kur ve faiz geçen hafta tahvil/bono piyasasında görülen yabancı ağırlıklı satış yönlü işlemler ile gelişmekte olan benzer ülke piyasalarından negatif ayrışmıştı.

13martdolargraf

YÜKSELİŞ 15 PUANA ULAŞMAK ÜZERE

Tahvil piyasasında yaşanan yükseliş eğilimi ile 10 yıllık gösterge tahvilde geçen hafta başından beri yükseliş 90 baz puana yaklaştı. Beklentilerin üzerindeki enflasyon verisi ardından tahvil faizlerinde başlayan yükseliş PPK ve Moody’s kararları sonrasında da devam etti. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta 45 baz puan yükseldikten sonra dün 25 baz puan yükseldi. Bugün sabahtan beri yaşanan yükseliş ise 15 puana ulaşmak üzere.

Bu gelişmelerle bu sabah güne 0841’de 3.8410/4.8435 seviyesinde başlayan dolar/TL bugün en yüksek 3.8632 seviyesini test etti. Kur saat 1109 itibarıyla 3.8592/3.8600 seviyesinde işlem gördü. Euro da 4.73 – 4.74 lira aralığında başladığı gün içinde, art arda rekorlar kırarak yüzde 0.83 artışla 4.7920 liraya çıktı.

Aynı saatte sepet bazında TL 4.3073/4.3082 euro/TL ise 4.7544/4.7566 seviyesinde işlem gördü.

“BU SEVİYENİN ÜZERİNDE 3.8950 İLK DİRENÇ NOKTASI”

Konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, “Tahvil piyasasında görülen satış ile birlikte kurda yukarı yönlü hareketin hızlandığını görüyoruz.” dedi. “Özellikle enflasyonda istenilen düşüşün yaşanmaması faizleri yukarı çekmeye devam edebilir.” diyen Nalbantlı şöyle devam etti:  Dünya’da faizlerin yükseldiği ve FED’in bu sene 4 faiz artışı senaryosunun güçlendiği dönemde en kırılgan para birimi olarak ön plana çıkmamız sonrası için tehlikeli olabilir. Risk iştahının azalmaya başladığı son dönemde yüksek getirisi olan gelişen para birimleri gözden düşmeye başladı.

Rakamlara baktığımızda ise 3.85 üzeri kapanışların yukarı hareketi destekleyeceğini düşünüyorum. Bu seviyenin üzerinde 3.8950 ilk direnç noktası.

TÜRKİYE NEGATİF AYRIŞIYOR

Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Gelişmekte olan piyasalarda hafif olumsuz bir hava var. Ancak TL piyasalarına bakınca bu olumsuzluğun daha kuvvetli yansıdığını görüyoruz. Bu her geçen gün bir trend halini alıyor. Bu hususta ne etkili derseniz tek bir neden gösteremeyiz” dedi ve ekledi: “Afrin operasyonunda kritik noktalara gelinmiş olması, TBMM’de yasalaşan ittifak yasasına ilişkin endişeler, yüksek enflasyon yüksek cari açık… Her biri tek başına değil ama bunların bir araya gelmesi yabancı algısının bozulmasına yol açmış olabilir. Bono piyasasındaki satış baskısı özellikle de yabancıların ağırlıklı olduğu satışlar endişe verici ve yakından izlenmeli.”

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 12.38 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 12.61 oldu. Bugün ise gösterge tahvilde spot piyasada işlem bazında bileşik getiri yüzde 12.75 seviyesindeydi. Jeopolitik endişeler nedeniyle piyasaların takip ettiği operasyonda TSK, dünden itibaren Afrin kent merkezinin kuşatıldığını açıkladı. Açıklamada, “Harekât kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatılmış, müteakip harekat için kritik öneme sahip bölgeler ele geçirilmiştir” denildi.

TÜRK VARLIKLARI AÇISINDAN MÜNBİÇ OLUMLU

Sozcu.com.tr’ye konuşan bir analist ise kurda bir sonraki seviyenin 3.88’ler olabileceğine işaret etti. Analist şunları söyledi:

Bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesinde Güney Afrika para birimi ile beraber başlayan satış, şu anda TL adına bir negatif ayrışmaya dönmüş gibi görünmektedir. Bunda en önemli sebep olarak, dün yüksek gelen cari açık verisinin Fed’in de faiz artırmaya hazırlandığı bir ortamda Türkiye’nin dış finansman ihtiyacı ve bunun bir kırılganlık unsuru olduğu algısının etkili olduğunu görmekteyiz. Bugün gelecek olan ABD Şubat ayı enflasyonunun piyasalarda yaratacağı etki çok önemli; enflasyon beklentilerini artırıcı bir veri TRY adına negatif fiyatlanabilecektir. Bunun yanında, bugünkü Hazine ihaleleri öncesinde lokal tahvil faizlerinde (2 yıllıkta ve 10 yıllıkta) görülen yükseliş de kuru yukarı yönlü baskılamaktadır.

ABD’YE ODAKLANILDI

Kur fiyatlamalarında 3,85 bandı üzerinde kalıcılıkta 3,88 bir sonraki izlenecek seviye olarak ön plana çıkacaktır. 3,82 mevcut hareketin destek seviyesidir. Bugün ve yarın gelecek ABD verileri ve buna bağlı olarak şekillenecek ABD tahvil faizleri hareketi ve Fed faiz artırım beklentileri şu anda piyasa açısından belirleyici olacak görünmektedir. Orta Doğu’da Münbiç’ten YPG’nin çekilmesinden sonra güvenliği ABD ve Türkiye’nin beraber sağlayacağı haberleri Türk varlıkları açısından olumlu olsa da piyasa ABD tarafından gelecek verilere odaklanmış görünmektedir.

Son güncelleme: 16:10 13.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more