Euro rekor kırdı! İşte Euro kurunda ve dolarda son durum… (14.02.2018)

ABD'de enflasyonun yükseleceği ve Fed'in faiz artırımlarını hızlandıracağı endişeleriyle geçen haftalarda yaşanan sert hareketlerin ardından temkinli seyreden piyasalar ABD'de bugün saat 16.30'da açıklanacak enflasyon verisine odaklandı. Euro/TL 4.72'yi aşarak tarihi rekorunu kırdı. Peki dolar ne kadar oldu? İşte bu sabah itibari ile son durum verileri...

Euro rekor kırdı! İşte Euro kurunda ve dolarda son durum… (14.02.2018)

Dolardaki değer kaybına karşın eurodaki değer artışı ise euro/TL’nin yeni tarihi zirvesini görmesine neden oldu.

Öte yandan piyasalar bugün yurtiçinde saat 10.00’da açıklanacak olan Aralık ayı cari açık verisini izleyecek. Siyasi tarafta ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın yarınki Türkiye ziyareti izleniyor.

14 ŞUB
08:49
14 ŞUB
08:49
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL, bu sabah 3.8050/3.8060 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 4.71'den işlem görüyor.

Cari işlemler dengesinin 2017 yılı Aralık ayında 7.5 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Aralık ayı verilerinin beklentilere paralel gelmesi halinde revizyonlar hariç tutulduğunda Türkiye 2017 yılını 46.9 milyar dolar civarında açık ile kapatmış olacak.Asya borsaları yatırımcıların veri öncesinde endişe içinde beklemeye geçmesine paralel olarak karmaşık seyir izliyor. Enflasyonun yönüne göre dünya çapında faizlerin tahmin edilenden daha hızlı artırılacağı kaygıları alevlenebileceği gibi dinebilir de.ABD’de enflasyonun yıllık bazda hız kaybederek yüzde 1.9’a gerilemesi, çekirdek enflasyonun ise yüzde 1.7 olması bekleniyor. Verinin beklentilere paralel gelmesi yatırımcıların kaygılarını yatıştırabilir. Ancak birçok piyasa oyuncusu tıpkı birkaç hafta önce çalışan ücretlerinde olduğu gibi enflasyonun da yukarı yönlü bir sürpriz yapmasından endişe ediyor.Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks dün yüzde 0.6 geriledikten sonra bugün de yüzde 0.3 ekside 89.436’da bulunuyor.

Geçen hafta dolar karşısında yüzde 2.5’in üzerinde değer kaybeden TL ise hafta başından bu yana 3.80 civarında dar bantta hareket ediyor.

14947280

Kasım sonunda artmaya başlayan küresel risk iştahı dolar/TL’nin 3.98’li seviyelerden 3.72’lere kadar gerilemesine yardımcı olmuş ancak son panik satışları kurda yönü tekrar yukarı çevirmişti.

Önümüzdeki dönemde ise risk iştahının seyri piyasalarda etkili olacak. Bu çerçevede ABD enflasyon verilerinin yakından izleneceği, piyasalarda yaşanacak olası düzeltmelerin “kademeli mi” yoksa “hızlı tepkiler halinde mi” olacağı sorusunun da önemli olacağı belirtiliyor.

Öte yandan euro tarafındaki yükseliş de dikkat çekiyor. Euro dolar karşısında bir haftanın en yükseği olan 1.2392’ye kadar yükseldi. Eurodaki değer kazancı ise euro/TL’ye yükseliş olarak yansıyor. Euro/TL 3.7226 ile tarihi zirvesini yeniledi.

Dün saat 17.51’de 3.8080/3.8085 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 08.49’da 3.8050/3.8060 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL bu sabah düne göre anlamlı bir değişim göstermeyerek aynı saatte 4.2583/4.2597, euro/TL ise tarihi zirveyi gördükten sonra bu sabah 4.7115/4.7134 seviyesinden işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.06, valörde son işlemde yüzde 12.18 seviyesindeydi.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.35, valörde son işlemde yüzde 13.39 seviyesindeydi.

SİYASİ VE JEOPOLİTİK GELİŞMELER

Öte yandan siyasi tarafta ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın yarın yapacağı Türkiye ziyareti izlenecek.

Tillerson dün yaptığı bir açıklamada Suriye’nin kuzeybatısındaki son gelişmelere ilişkin endişelerinin sürdüğünü ve Türkiye’nin güvenlik endişelerinin, samimiyetle farkında olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün ABD ile ilişkilerin ya düzeleceğini ya da bozulacağını, ABD ile ilişkilerde güven bunalımı olduğunu ve ilişkileri düzeltmeyi deneyeceklerini söylemişti.

Türkiye’nin, Suriye’de PYD/YPG kontrolündeki Afrin’e yönelik askeri harekatı devam ederken, Suriye’de bu grupların en önemli destekçisi konumunda olan ABD ile bu hafta gerçekleşecek diplomatik temaslarda iki ülke ilişkilerinin son dönemdeki en ciddi görüş ayrılığı olan bu destek konusunda zorlu görüşmeler yapılması bekleniyor.

Bu haftaki görüşmeler, Ankara’nın Afrin’den sonra Menbiç’teki PYD/YPG varlığına da son verileceği ve ABD’nin Ankara’dan gelen çekilme çağrılarına rağmen Menbiç’teki askerlerini çekmeyeceği açıklamalarının neden olduğu sıcak çatışma ihtimali senaryolarının gölgesinde gerçekleşecek.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...