Dolar ne kadar oldu? (16.07.2018)

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürmesi ardından Cuma akşamı ilk tepki olarak 4.89 seviyesine yaklaşan dolar/TL, bu sabah 4.85'in altına geriledi.

Dolar ne kadar oldu? (16.07.2018)

Bu sabah Cuma günkü kapanışına göre yatay bir seviyede bulunan dolar/TL’de yurtdışı gelişmelere paralel bir seyir beklenirken, borsada ise yataya yakın pozitif açılış görülebilir. BIST-100 endeksi Cuma günü yüzde 0.36 yükselişle 89,897.67 seviyesinden kapanmıştı.

16 TEM
09:28
16 TEM
09:28
Dolar ne kadar oldu?
Dolar kuru bu sabah 4.8364/4.8398 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 5.6607/5.6653'ten işlem görüyor

 

Türkiye piyasalarının kapanışı sonrasında yapılan açıklamada Fitch, ekonominin makro istikrarını bozucu risklerin artmasını gerekçe göstererek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşürdü ve BB+’dan BB’ye indirdi. Görünümü ise “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Böylece Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir düzeyin iki altına geldi.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, Fitch’in daha önceki genel görünüme yönelik negatif açıklamaları ve bankaları izlemeye alması nedeniyle kararın fiyatlara yansıtılmış olduğunu ve çok yüksek bir reaksiyon görülmediğini söyleyerek, “Fitch haberinden sonra paritede daha fazla dengelenme söz konusu. Bundan sonra S&P ya da Moody’s’in not görünümünde indirim yapıp yapmayacağını izleyeceğiz. Şu anda kurda genel olarak 4.85-4.80 arasında kısa vadede bir denge çabası var. Ama geniş perspektifte 4.92’nin üzerine yerleşik seyirler olursa kurda daha yukarı yönlü hareketler beklenebilir. Kurda yumuşamanın gelmesi için ise 4.77’nin altında fiyatlanmak önemli. Yurtdışı piyasaları izleyeceğiz” dedi.

“HAFTAYA DENGELİ BAŞLADIK”

Borsa tarafında ise yurt dışına paralel seyir beklendiğini, sabah yataya yakın pozitif açılış olabileceğini söyleyen Özer, “Haftaya özellikle ticaret savaşları konusunda da biraz daha dengeli başladık, böyle devam ederse endekste yukarı tepkilerin sürmesi beklenir ama net bir alım gerçekleşmesi için 92,300 üzerine yakın vadede yerleşik seyir görmemiz gerekir, bunu görmezsek yeni hisse alımı için biraz daha beklenebilir” dedi.

Yurt içinde bugün saat 10.00’da Nisan ayı işsizlik verisi, saat 11.00’de ise bütçe dengesi açıklanacak. Öte yandan Perşembe günü açıklanacak olan TCMB beklenti anketi izlenecek.

Yurt dışında ise saat 1530’da ABD New York Fed imalat endeksi, perakende satışlar ve çekirdek perakende satışlar verileri açıklanacak. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın TSİ 17.00’de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yapacağı ekonomi ve para politikasının altı aylık değerlendirmesi izlenecek.

Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu? 16 Temmuz tarihli günncel altın fiyatları... İlginizi Çekebilir Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu? 16 Temmuz tarihli günncel altın fiyatları...

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçmesiyle birlikte başlayan yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin endişelerin ticaret savaşı kaynaklı küresel satış eğilimi ile bir araya gelmesiyle geçen hafta Türkiye piyasalarında kuvvetli satış baskısı gözlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz açıklamalarının ardından 4.9767 ile tarihi zirveyi test eden dolar/TL, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyonun düşürülmesi ve TCMB’nin bağımsızlığına vurgu yapan açıklamalarının ardından bir ara sert gerilese de kalıcı olamadı.

Cuma günü 5.2405/5.2446 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 5.2380/5.2443, Cuma günü 5.6368/5.6422 seviyesindeki euro/TL ise 5.6521/5.6557 seviyesinde.

“SÖYLEMLER YETERLİ DEĞİL”

Bankacılar Albayrak tarafından verilen mesajların piyasaları ilk etapta sakinleştirdiğini belirtse de söylemlerin yeterli olmadığına, uygulamaların görülmek isteneceğine dikkat çekiyor.

Albayrak geçen hafta “hiç olmadığı kadar etkin” bir Merkez Bankası’nın, yeni dönem politikalarının temel hedefleri arasında yer alacağını belirterek enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedeflerine gerilemesi için adımları atacaklarını da söylemişti.

Bu çerçevede piyasalar yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğini ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu’nun yapısının yanı sıra Merkez Bankası’nın 24 Temmuz’daki faiz kararını da izliyor.

Özer, “Piyasada beklentiler 75-100 baz puanlık bir faiz artırımı yapılması yönünde. Son enflasyon verisi çok yüksek geldiği için TCMB’nin faizi ile makas daralmaya başladı” dedi.

Tüketici fiyatları Haziran’da yıllık olarak yüzde 15.39 ile 2003 bazlı serinin en yükseğine gelerek son 14 yılın zirvesine ulaşırken, çekirdek endeksler ve üretici fiyatlarındaki sert artışların da ardından TCMB’nin Temmuz toplantısında faiz artırımı yapması yönünde beklentiler artıyor.

TCMB Haziran’da haftalık repo faizini beklentilerin üzerinde 125 baz puan artırarak yüzde 17.75’e yükseltti.

TCMB, TL’deki sert değer kayıpları ve enflasyondaki sert yükselişle birlikte geçen yıl başından beri 950 baz puan sıkılaştırma gerçekleştirdi. Bunun yanında TCMB’nin sadece Nisan ayından bu yana yaptığı faiz artışları ise 500 baz puana ulaştı ve sadeleşme adımlarını tamamlayarak piyasayı sadece politika faizinden fonlamaya başladı.

Tahvil bono piyasasında da tahvil faizleri uzun süredir baskı altında. Analistlere göre bu baskının ana nedenleri ise enflasyonun geldiği seviyeler ve yükselişin devam edeceği endişeleri, seçim öncesi artan harcama trendi ve yeni ekonomi yönetimi ile uygulanacak politikalara yönelik endişeler oldu.

Bankacılara göre gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta yüzde 20.51 ile 10 yılın en yüksek seviyesine gelirken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18.85 ile tarihi zirvesini gördü.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü valörde son işlemde yüzde 18.14, gösterge 2 yıllık tahvil faizi ise yüzde 20.21 seviyesindeydi.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...