Dolar ne kadar oldu? (19.07.2018)

ABD ile ilişkiler açısından piyasalar tarafından yakından izlenen ABD'li Rahip Andrew Brunson'ın tutukluluğun devamına karar verilmesi ardından dün yükselen dolar/TL bu sabah 4.80'in üzerinde hareketini sürdürürken, endekste hafif satıcılı açılış görülebileceği belirtiliyor.

Dolar ne kadar oldu? (19.07.2018)

Bugün yurtdışı piyasalar ve TCMB’nin beklenti anketini takip edecek olan piyasalar asıl olarak gelecek haftaki TCMB toplantısına odaklanırken, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçmesiyle birlikte başlayan yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceği de yakından izleniyor. OHAL’in de kaldırılması ardından analistler kurda kalıcı bir iyileşme için hükümet tarafından piyasada güveni artırıcı adımlar atılması gerektiğine dikkat çekiyor.

19 TEM
09:43
19 TEM
09:43
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 4.8044/4.8089'dan Euro/TL 5.6095/5.6029'dan işlem görüyor.

Yurt içinde bugün saat 1430’da TCMB beklenti anketi, yurt dışında ise saat 1130’da İngiltere perakende satışlar, saat 1530’da ABD işsizlik maaş başvuruları ve Philadelphia Fed endeksi açıklanacak.

Ziraat Yatırım’ın notunda Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisine yönelik iyimser açıklamaları ve kademeli faiz artışına vurgu yapması sonrasında doların dirençli durmaya devam ettiği belirtilerek, “Gelişmekte olan ülke kurları da bu sabah hafif satıcılı. Birkaç gündür dalgalı bir seyir izleyen TL de baskı altında. BIST100 güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir” denildi.

Mahkeme yargılandığı davada Brunson’ın tutukluluğunun devamına hükmetti. Davadan olumlu yönde bir karar çıkacağı beklentileri nedeniyle TL karar öncesi gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışıyordu.

Sepet bazında TL bu sabah 5.1963/5.2033, euro/TL ise 5.5981/5.6009 seviyesinde.

Altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? 19 Temmuz güncel altın fiyatı İlginizi Çekebilir Altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? 19 Temmuz güncel altın fiyatı
Halk Yatırım notunda ise bugün açıklanacak beklenti anketinde hem döviz kuru hem de enflasyon beklentilerindeki bozulmanın devam etmesi halinde kur ve paralelinde endekste bir miktar satış baskısı hissedilebileceği belirtildi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçen hafta “hiç olmadığı kadar etkin” bir Merkez Bankası’nın, yeni dönem politikalarının temel hedefleri arasında yer alacağını belirterek enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedeflerine gerilemesi için adımları atacaklarını da söylemişti.Bankacılar mesajların piyasaları ilk etapta sakinleştirdiğini belirtse de söylemlerin yeterli olmadığına, uygulamaların görülmek isteneceğine dikkat çekiyor.

Bu çerçevede piyasalar yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğini ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu’nun yapısının yanı sıra Merkez Bankası’nın 24 Temmuz’daki faiz kararını da izliyor.

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz açıklamalarının ardından geçen hafta 4.9767 ile tarihi zirveyi test etmişti.

Tahvil bono piyasasında da tahvil faizleri uzun süredir baskı altında. Analistlere göre bu baskının ana nedenleri ise enflasyonun geldiği seviyeler ve yükselişin devam edeceği endişeleri, seçim öncesi artan harcama trendi ve yeni ekonomi yönetimi ile uygulanacak politikalara yönelik endişeler oldu.

Bankacılara göre gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta yüzde 20.51 ile 10 yılın en yüksek seviyesine gelirken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18.85 ile tarihi zirvesini gördü. Dün iki yıllık gösterge tahvil son işlemde yüzde 20.49, 10 yıllık gösterge tahvil ise yüzde 17.77 seviyesindeydi.

Dün ise 10 yıllık tahvil faizi dava öncesi yüzde 17.44’e kadar gerilese de sonraısnd ayüze 17.94’e kadar yükseldi. Tahvil valörde son işlemde yüzde 17.71, gösterge iki yıllık tahvil ise yüzde 20.40 seviyesindeydi.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...