Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? (26.10.2018)

Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve Cumhur İttifakı'nın geleceğine yönelik ittifaktaki iki parti MHP ve AKP'den gelen açıklamalarla bu hafta sert dalgalanan dolar/TL'de TCMB'nin faiz kararı ardından bu sabah 5.65'in altında hareket sürüyor.

Güncellenme: 09:24, 26/10/2018
Dolar ne kadar oldu? (26.10.2018)

Piyasalar küresel risk iştahının seyrini ve ABD’de açıklanacak verileri izleyecek. Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, ABD’de saat 1530’da ABD GSYH, çekirdek PCE, saat 1700’de ise ABD Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

Merkez Bankası (TCMB) iç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarında yukarı risklerin devam ettiğini belirtirken, politika faizini beklentilere paralel yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu.

Dolar/TL ABD’li rahip Andrew Brunson’un ülkesine dönmesi sonrası Türkiye ABD ilişkileri ve yaptırımlara ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.5267’e kadar gerilemiş ancak 5.50 seviyesinin aşağı yönlü kırılamamasının ardından yönünü yukarı çevirmişti.

Bu hafta ise dolar/TL Cumhur ittifakına ilişkin gelişmeler ve küresel riskten kaçışla 5.8715’e kadar yükseldi. Kurda 5.80 üzeri yukarı yönlü seyir de kalıcı olmazken, dolar/TL 5.60’lı seviyelere gerilemiş durumda.

TCMB’nin dün faizleri sabit tutması sonrası ilk tepkinin ardından TL’nin yabancı girişleri ve lokal döviz talebinin azalması ile değer kazandığını söyleyen bir bankacı, “Bireysel yatırımcıda döviz satışı, kurumsal döviz talebinde ise azalma görüyoruz. Kısa vadede TL’de değerlenme eğilimi devam edebilir ancak temel kırılganlıklar hala mevcut ve global koşullardaki olası bir olumsuzluk TL’nin yeniden baskı altında kalmasına neden olabilir. Bu çerçevede 5 Kasım’da açıklanacak olan enflasyon verisi yakından izlenecek” dedi.

Yurtiçinde bu haftanın en önemli gündem maddesi olan PPK kararının geride bırakılmasının ardından analistler küresel piyasalarda riskli varlıklara satış getiren ticaret savaşı kaygıları, İtalya’nın AB ile yaşadığı bütçe sorunları ve ABD’deki şirketlerin kâr görünümü hakkındaki endişelerin devam ettiğini belirtiyorlar. Bu gelişmeler genel olarak küresel riskten kaçışa neden oluyor.

Geçen hafta 100 baz puanın üzerinde gerileyen ve yüzde 18’in altını test eden gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi bu hafta yüzde 19.91’e kadar yükselmişti. Gösterge tahvilde bileşik getiri dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.25, valörde ise yüzde 18.52’ye kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 18.59 seviyesindeydi.

REUTERS