Sözcü Plus Giriş

Dolar yükselişe geçti! Uzmanlar ne diyor?

Dolar/TL S&P'nin not indirimi ile gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışırken, TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1'e yaklaştı, kur 4.1426 ile 3 haftanın zirvesini gördü. Peki dolarda yaşanan yükseliş hakkında uzmanlar ne diyor? İşte yorumlar...

Güncellenme: 16:14, 02/05/2018
Dolar yükselişe geçti! Uzmanlar ne diyor?

Dolar/TL Türkiye piyasalarının bir günlük resmi tatili öncesi 30 Nisan’da 4.04’lü seviyelerin altını test etmiş ancak küresel piyasalara bağlı olarak dolardaki güçlü seyir ve S&P kararıyla tatil sonrası güne 4.10 civarında başlamıştı.

Konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan ve S&P’nin Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altına indirdiğini ve diğer 2 ana derecelendirme kurumundan (Fitch ve Moody's) sırasyla 2 ve 1 kademe negatif ayrıştırdığını belirten GCM Forex Mankul Kıymetler AŞ. Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “S&P'nin not indirimi sürpriz bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Borsa İstanbul'un tatil olduğu bir günde açıklama olması itibariyle sınırlı bir etkiden bahsedilebilir. Uluslararası piyasaların tatilde olduğu 1 Mayıs'ta USDTRY kuru 4,12 üzerini gördükten sonra bugün 4,09 seviyelerine doğru geriledi. Borsamız Pazartesi günkü %3,5'luk satıştan sonra artıda işlem görüyor. CDS tarafında da yataylık görünüyor.” dedi.

“ASIL ETKİYİ KISA VADELİ FAİZLERDE BEKLİYORUZ”

Açıklamanın içeriğinde artan cari açık, bozulan kamu maliyesi, artan makroekonomik dengesizlikler ve TRY'deki değer kaybının finansal istikrarı olumsuz etkileyeceği gerekçelerinin ön planda yer aldığının altını çizen Enver Erkan, “Bütçe konusu önemli; çünkü mali politikaların genişleyici olması bütçe üzerindeki yükü artırıyor ve mevcut durum kredi notu üzerinde de risk oluşturuyor. Bütçenin yükünün artması Hazine borçlanma gereğinin artması faizlere de uzun dönemde yukarı yönlü baskı yapabilir. Son dönemde bütçe açığındaki artış ile beraber bu durumun Hazine nakit dengesine olumsuz etkileri çerçevesinde borçlanma yapma ihtiyacı artabilir. Not indirimi ise, yabancı para cinsinden borçlanmalarda maliyetin artması anlamına gelebilir; bu kapsamda küresel piyasalarda faiz hadlerinin yükseldiği ve yataylaştığı bir ortamda bizde verim eğrisinin kısa vadeli tarafının bir miktar yukarı hareketlenmesini bekleyebiliriz. Dolayısıyla; asıl etkiyi kısa vadeli faizlerde bekliyoruz. Bunun dışında, birçok fon zaten kendi iç tüzükleri gereği “iki yatırım yapılabilir not” gerekliliği yüzünden daha önceki not indirimlerinde çıkmıştı.” açıklamasında bulundu.

“REEL FAİZİ ARTIRMAK GEREKEBİLİYOR”

“Bu noktadan sonra; kurlarda istikrarı sağlamak amacıyla 75 baz puanlık faiz artışı ile reel faizimizi artırdık, enflasyonun olumlu geldiği aylarda bunun artılarını görebiliriz, ancak enflasyonda yükselişin görüldüğü aylar itibariyle reel faiz yeniden azalacağı için Merkez Bankası'nın yeniden faiz artırımı yapmak durumunda kalabileceği durumlar da söz konusu olabilir.” diyen Enver Erkan, “Bu gibi yüksek enflasyon ve cari açık dönemlerinde yabancı yatırımın içeride kalması isteniyorsa, reel faizi artırmak gerekebiliyor.” ifadelerini kullandı.

“ETKİ SINIRLI OLUR”

Mizuho Bank EM'den Masakatsu Fukaya S&P'nin Türkiye'nin notunu düşürmesinin, önceki notun da yatırım yapılabilir seviyenin altında olması sebebiyle lira üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını beklediğini belirtti.

Bloomberg’e konuşan Masakatsu Fukaya, “Yatırım yapılabilir altı nota sahip ülkenin tahvilini alamayan kurumsal yatırımcılar halihazırda bu alımlarını durdurmuştu. Dolayısıyla ek satış beklenmiyor” dedi.

Fukaya, Japon perakende yatırımcılarının kredi notuna bakarak yatırım yapacaklarını düşünmediğini, lira için halen carry trade'in önemli olduğunu belirtti.

Bloomberg’in sıralamasına göre Mizuho 2018 birinci çeyrek itibariyle dolar/TL’de en iyi tahmin yapan kurum konumunda.

S&P’DEN SÜRPRİZ NOT İNDİRİMİ GELMİŞTİ

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunu enflasyon görünümünde bozulma, TL’deki değer kaybı ve ülkenin bozulan dış pozisyonunu gerekçe göstererek bir kademe düşürürken, görünümü negatiften durağana çevirdi.

Türkiye’nin kredi notu böylece yatırım yapılabilir düzeyin üç kademe altında bulunan BB-‘ye inmiş oldu.

“4.12-4.20 İÇİNDE KALMASI MUHTEMEL”

Meksa FX Analisti Serkan Uludağ, USDTRY paritesinin 4,12-4,20 bandı içinde kalmasının muhtemel göründüğünü söyledi. Serkan Uludağ Foreks’e yaptığı açıklamada, USDTRY’nin son günlerde 4,01-4,13 aralığında hareket ettiğini hatırlatarak, son hamlelere bakıldığında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın para politikasında sadeleşme mesajları ile 4,03’e doğru harekete geçen paritenin, destek seviyesinden gelen alıcılar ile yeniden kanalın tepesi olan 4,13 e doğru harekete geçtiğinin görüldüğünü belirtti.

“4.03 HEDEFLİ GERİ ÇEKİLMELER SÖZ KONUSU OLABİLİR”

Ancak S&P nin not indirimi beklenmedik şekilde geldiği için, parite üzerinde yukarı hareketi desteklediğini ve bu sabah saatlerinde de bu haberin de etkisiyle USDTRY’nin 4,13’ün üzerine çıktığını ve bandın kırıldığını aktaran Uludağ, “Artık yeni bir bant içinde kalma ihtimalimiz mevcut. Ufak sapmaları da hesaba katarsak, 4,12-4,20 içinde kalmamız muhtemel. Bu aralık yukarı yönlü kırılırsa 4,27 orta vadeli direncine doğru yukarı tepkiler mümkün olabilirken, 4,12 altında 4,0920, 4,0650 ve 4,03 hedefli geri çekilmeler söz konusu olabilir.” diye konuştu.