Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? Dolarda son durum… (03.07.2018)

Dolar/TL, beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisinin ardından sert yükseldikten sonra 4.65 seviyesinin hemen altında seyrediyor.

null
Güncellenme: 10:20, 03/07/2018
Dolar/TL ne kadar oldu? Dolarda son durum… (03.07.2018)

TÜFE Haziran’da yüzde 1.4 olan beklentilerin üzerinde yüzde 2.61 artarken, yıllık artış yüzde 15.39 oldu. Veri öncesi 4.6225 seviyesinde olan dolar/TL 4.69 seviyesinin üzerini gördükten sonra saat 1013’te 4.6406/4.6435 seviyesinde bulunuyor.

3 TEM
10:13
3 TEM
10:13
Dolar ne kadar oldu?
Dolar 4.6406- 4.6435 seviyelerinde euro ise 5.4164- 5.4170 seviyelerinde işlem görmeye başladı.

 

Analistler enflasyonda yükseliş endişesinin yanı sıra Hazine’nin Cuma günü açıkladığı borçlanma takviminin Temmuz’da oldukça yüksek borçlanmaya işaret etmesinin TL’de olumsuz performansa neden olduğunu, tahvil faizleri üzerinde de baskı unsuru olduğunu belirtiyor.

Yurtdışında ise yatırımcıların ABD-Çin arasındaki ticaret geriliminin nadir görülen eşzamanlı küresel büyüme dönemine zarar verebileceğinden endişelenmeleriyle, Çin piyasalarındaki karışıklık Asya borsalarını dokuz ayın dip seviyesine çekti.

ABD’nin Çin’den ithal 34 milyar dolar tutarında üründen almaya başlayacağı gümrük vergisi Cuma günü yürürlüğe girecek.

Ticaret gerilimleri, Avustralya doları gibi emtia para birimlerine ve ekonomileri ticari gerilemeye karşı en savunmasız olan gelişmekte olan piyasa para birimlerine karşı doları destekledi.

Öte yandan euro Almanya’da koalisyon ortaklarının Başbakan Angela Merkel’in hükümetini devirmekle tehdit eden göç anlaşmazlığı konusunda uzlaşmalarının ardından yükseldi.

Bir bankacı, “Ticaret savaşları ve Çin piyasalarındaki sıkıntıların etkilerini görüyoruz. Yuan değer kaybediyor, dolar/TL’de de küresel piyasalara paralel hareket var. Bugün içeride enflasyon verisi izlenecek, İTO sonrası beklentilerin üzerinde gelme ihtimali var. Gelecek ay da yüksek gelmesi bekleniyor. Beklenti üzerinde gerçekleşmeler bugün kur ve faizde yükselişe neden olabilir” dedi.

Haftanın kalanında bir diğer önemli gündem maddesi ise Cuma günü açıklanacak olan ABD tarımdışı istihdam verisi olacak.

Piyasaların ana odak konusu ise yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak ekonomi politikaları ile OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin seçim sonuçlarını 5 Temmuz’da açıklaması bekleniyor. Bu tarihte açıklanırsa milletvekilleri mazbatalarını alacak ve 8 Temmuz’da TBMM’de yemin edecek. Erdoğan ise milletvekili yemin törenlerinin ardından yemin edecek ve başbakanlık makamı kaldırılacak. Erdoğan’ın yemin etmesinin hemen ardından yeni kabineyi açıklaması bekleniyor.

Tahvil-bono piyasasında da dalgalanma söz konusu. Geçen hafta seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ardından TL’deki toparlanmaya paralel yönünü aşağı çeviren 10 yıllık tahvil faizi Hazine’nin borçlanma programının yüksek borçlanmaya işaret etmesi ardından Cuma günü itibariyle yükseldi.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış ve valörde ortalama yüzde 16.89 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.21, valörde ortalama yüzde 19.28 seviyesindeydi

Yayınlanma Tarihi:08:32,