Dolar/TL ne kadar oldu? (11.05.2018)

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faizlere yönelik açıklamalarının ardından 4.30 seviyesinin üzerini gördükten sonra şuan 4.29 seviyelerinde bulunuyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (11.05.2018)

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, saat 1700’de ABD Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak. Piyasa TCMB ve hükümet tarafından gelebilecek olası adım ve açıklamaları izlerken, yurtdışı piyasalara paralel bir seyir bekleniyor.

11 MAY
09:26
11 MAY
09:26
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 4.2462/4.2464'den Euro/TL ise 5.05'den işlem görüyor.

Dün güne 4.30 seviyesinin altında başlayan dolar/TL, küresel iyimserliğin yanı sıra toplantı haberinin piyasada TL’deki baskıyı hafifletecek adımlar atılabileceği beklentisini güçlendirmesi ve ABD’de açıklanan beklentilerin altındaki TÜFE verisi ile 4.22’li seviyelere kadar geriledi.

Dolar düşük gelen ABD enflasyon verisinin işlemcilerin Fed’in faizleri daha hızlı artıracağı beklentilerini azaltmasıyla başlıca para birimleri karşısında dört buçuk ayın zirvesinin altında seyrediyor.

Bugün piyasada gündemin sakin olduğunu, doların küresel bazda bir miktar değer kaybettiğini genel olarak kurların ise yatay seyrettiğini söyleyen bir bankacı, “Yurtdışı piyasalar paralel bir seyir izleriz ancak gözler TCMB ve hükümette” dedi.

TCMB’nin faiz konusunda adım atmak için mümkün olduğu kadar 7 Haziran toplantısını bekleyeceğini söyleyen bankacı, “Bu PPK’da aksiyona geçmesi halinde dolar/TL’de 4.10’lara kadar dönüş beklerim hatta faiz artırım ölçeğine göre 4.0-4.05 seviyeleri bile gündeme gelebilir. Ama 50-75 baz puanlık bir artırım yapar bu yeter derse o zaman kurda yine yavaş yavaş yukarı hareket görürüz. PPK öncesinde ise kurdaki ataklara karşı ihracatçılara açtığı reeskont kredilerini yine bir kur seviyesinden sabitleyebilir. Diğer taraftan günlük döviz satım ihalelerine de yeniden başlayabilir” dedi.

Dolar/TL hafta boyunca yukarı yönlü oldukça hareketli bir seyir izlemiş, yatırımcılarda endişe yaratan Türkiye’ye özgü riskler ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekileceği açıklamasının küresel risk algısının artmasıyla birleşmesiyle 4.3780’e kadar yükselerek tarihi zirveyi görmüştü.

Rekor seviyelerin ardından TCMB döviz likiditesini rahatlatıcı adımlar atarken, ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanması, TL’de son dönemdeki sert değer kaybının önüne geçilecek adımlar atılacağı beklentisi yaratarak kuru aşağı çekti. Ekonomi bürokratlarının sonradan rutin olduğu ortaya çıkan ikinci toplantısı da önlem alınacağı beklentilerini kuvvetlendirdi.

Tahvil piyasasında da faizler dün yönünü aşağı çevirdi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.71, valörde yüzde 13.50’ye kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 13.59 seviyesindeydi.

Gösterge iki yıllık tahvilde bileşik faiz ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.81, valörde son işlemde yüzde 15.87 seviyesindeydi.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...