Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (13.11.2018)

Hazine'nin finansman ihtiyacının azalması tahvil faizlerinde dün aşağı seyre neden olarak TL'ye de nispeten olumlu yansırken, dolar/TL bu sabah 5.47 civarında, Hazine'nin bugünkü ihalesi ile dolar endeksinin seyri izleniyor.

07:18 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (13.11.2018)

Hazine bu hafta yapacağı altı ihaleden üçünü iptal etmesi ardından dün gerçekleştirdiği iki ihalede ROT dahil toplamda piyasadan 1.96 milyar TL borçlandı.

Hazine üç aylık borçlanma stratejisinde Kasım ayında toplam 21.8 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 15.3 milyar TL’si piyasadan toplam 22.4 milyar TL’lik iç borçlanma planlıyordu. Bu çerçevede ay sonunda açıklanacak olan Aralık-Şubat programı değişiklik içerip içermemesi açısından izlenecek.

13 KAS
09:35
13 KAS
09:35
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.4724/5.4760'tan, euro/TL ise 6.1517/6.1579'dan işlem görüyor.

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak dün açıklanan ödemeler dengesinin fazla vermesinin pozitif olduğunu, Hazine dünkü ihalelerinin de pozitif yansımasını gördüklerini söyleyerek, “Diğer taraftan dün dolar endeksi Haziran 2017’den beri ilk kez 97 seviyesinin üzerine çıktı. Bu gelişmelerle bir baskı oluştu ve kurda sıkışma gördük. Fed’den hızlı faiz artırım beklentileri dolar lehine işlemlere neden oluyor. Öte yandan içeride Halkbank’a yönelik beklentiler ve ekonomik verilerdeki geçici de olsa dengelenme TL lehine işlemlere neden oluyor. Ay başında açıklanacak olan enflasyonun da olumlu geleceği beklentisinin de etkisi var” dedi.

“5.58, 5.64 SEVİYELERİ ÖNEMLİ”

Kavak, Halkbank konusunun çözülmesi halinde dolar/TL’nin 5.30 seviyesinin altına gelebileceğini söyleyerek, “Bu hareketin ardından sırasıyla 5.23 ve 5.08 seviyeleri de gündeme gelebilir. Diğer taraftan dolar endeksinde yükselişin devam etmesi TL lehine işlemleri sınırlayarak kurda baskı yaratabilir bu durumda 5.58 ve 5.64 seviyeleri önemli” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile Paris’te gerçekleştirdiği görüşmede Halkbank konusunu değerlendirdiklerini, Trump’ın döner dönmez konunun takibi için talimatı vereceğini söylediğini ve neden bu kadar uzadığını sorduğunu söyledi.

Yurt dışında piyasalar İtalya’nın 2019 bütçesinin revize edilmiş halini bugün AB’ye sunmasını bekliyor. Diğer taraftan Brexit ve ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler dolar endeksinin seyri açısından izleniyor.

Dolar yatırımcıların Avrupa’daki siyasi belirsizlikler ve küresel ekonomik yavaşlama endişelerinin etkisiyle riskli varlıklardan kaçınmalarıyla güvenli liman akışlarından destek bularak başlıca para birimleri karşısında 16 ayın zirve seviyesinin hemen altında seyrediyor.

Dolar yatırımcıların Avrupa’daki siyasi belirsizlikler ve küresel ekonomik yavaşlama endişelerinin etkisiyle riskli varlıklardan kaçınmalarıyla güvenli liman akışlarından destek bularak başlıca para birimleri karşısında 16 ayın zirve seviyesinin hemen altında seyrediyor.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları: Geçen aya göre büyük fark! İşte 13 Kasım çeyrek ve gram altın fiyatları...Altın fiyatları: Geçen aya göre büyük fark! İşte 13 Kasım çeyrek ve gram altın fiyatları...

ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimleri, Brexit konusunda anlaşma olmaması endişeleri ile Roma ve Avrupa Birliği arasında İtalya’nın açığı artıran bütçesi konusundaki anlaşmazlık nedeniyle yatırımcıların güveni zedelendi.

Fed güçlenen ekonomide ücret baskısının artmasıyla faizleri Aralık ayında 25 baz puan, 2019 ortasına kadar ise iki defa daha artırmayı planlıyor.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks DXY dün 97.69 ile gördüğü 16 ayın zirvesinin biraz altında 97.60’da işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında Cuma günü yüzde 17.12 seviyesinden kapanan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta son işlemde yüzde 16.72, valörde yüzde 16.46’ya kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 16.91 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz ise Cuma günü valörde yüzde 21.71 seviyesinden kapandıktan sonra dün spot kapanışta son işlemde yüzde 21.74, valörde son işlemde ise yüzde 21.09 seviyesindeydi.

Öte yandan ABD piyasalarının kapalı olduğu bugün dolar endeksindeki yükselişle dolar/TL öğleden önce 5.52 seviyesine atak yapsa ihalelerin ardından yönünü aşağı çevirdi.

REUTERS

Son güncelleme: 09:38 13.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more