Dolar/TL ne kadar oldu? (26.07.2018)

Gün içinde yatay dar bantta seyreden dolar/TL, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Türkiye'ye yaptırım uygulanabileceğine ilişkin açıklamasıyla sert yükseldi, BIST 100 endeksinde ise kayıplar hızlandı. Dolar/TL ilk tepki olarak 4.89'a kadar yükseldi.

Dolar/TL ne kadar oldu? (26.07.2018)

İlk tepki ardından kur güne başladığı seviyelere göre yükselişle işlem görse de gördüğü 4.89’lu günün en yüksek seviyesinde kalıcı olmadı. Dolar/TL küresel ticaret savaşı endişelerinin yaşandığı bir dönemde ABD ile AB’nin, ticaretin önündeki engelleri hafifletmek için müzakereler yapma konusunda anlaşmalarının da desteğiyle güne 4.80’in altını test ederek başlamıştı.

26 TEM
18:25
26 TEM
18:25
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 4.8491/4.8535'ten euro/TL 5.6594/5.6636'dan işlem görüyor.

Pence yaptığı açıklamada, Türkiye’de tutuklu yargılanan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını söyledi. Pence daha sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine ABD başkanı adına şu mesajı iletti: “Rahip Brunson’ı şimdi serbest bırakın ya da sonuçları ile yüzleşmeye hazır olun”

Pence’in ardından ABD Maslahatgüzarı Philip Kosnett, ev hapsi kararının geçici bir adım olduğunu, Brunson ve gözaltındaki diğer ABD’liler serbest bırakılana kadar çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Pence’in açıklamasının ardından satışların arttığı BIST-100 endeksinde ise satışlar yüzde 1’ün üzerinde çıkmasının ardından bir miktar geri geldi. En düşük 93,537 puanı gören endeks saat 1759’da yüzde 0.82 düşüşle hareket ediyor. Bankacılık endeksi aynı saatte yüzde 1.56 düşüşle hareket ederken Halkbank hisseleri yüzde 3.23 düşüşte. Halkbank yetkilisi Hakan Atilla’nın ABD’deki davası nedeniyle bir süredir baskı altında olan Halkbank hisseleri, Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li rahibin dün ev hapsine alındığı haberinin ardından sert yükselmişti.

Merkez Bankası’nın eleştirilen ve sert piyasa tepkisi yaratan faiz kararıyla birlikte bu hafta 4.94’e kadar yükselen dolar/TL dün tutuklu yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın ev hapsine alındığı haberleriyle 4.83’lü seviyelere kadar gerilemiş bugün de iyimserlik devam etmişti. Uzun süredir baskı altında kalan tahvil/bono getirileri ise sert yükselişlerin ardından dün gerilemişti. Bankacıların verilerine göre gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri TCMB faiz kararı ardından yaklaşık 150 baz puan artışla tarihi rekor olan yüzde 18.50’nin üzerini test etmişti.

Rahip kararı sonrası ise 10 yıllık getiri 50 baz puanın da üzerinde bir düşüş kaydetti ve yüzde 17.50 civarına gerilemişti. Pence açıklamaları ardından bankacılar gösterge 10 yıllık tahvilde işlem bazında getirinin yeniden yüzde 18’e yaklaştığını belirttiler.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...