Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL yeni haftaya nasıl başladı? (03.12.2018)

ABD ile Çin'li liderlerin G20'de iki ülke arasındaki ticaret geriliminin tırmanmasını önleyecek bir mutabakata varması küresel piyasalarda risk iştahında ciddi bir artış sağlarken petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'nin benzer para birimlerinden negatif ayrışarak değer kaybetmesine neden oluyor.

07:58 -
Dolar/TL yeni haftaya nasıl başladı? (03.12.2018)

Öte yandan bazı bankacılar enflasyon verisi sonrası TCMB’nin faiz indirimlerini tahminlerden erken gündeme alabileceği beklentisinin de TL’deki değer kaybında etkili olabileceğini belirtiyorlar. Ancak bu öngörü piyasalarda genele yayılmış durumda değil.

3 ARA
16:55
3 ARA
16:55
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.2816/5.2856'dan, Euro/TL 5.9664/5.9704'ten işlem görüyor.

Petrol fiyatları ABD ile Çin’in aralarındaki ticaret savaşına 90 gün süreyle ara vermelerinin ardından sert yükseldi. Yatırımcılar bu hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 6 Aralık’taki toplantısını izleyecekler. OPEC’in petrol üretim azaltma kararı alması bekleniyor.

Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 4 civarı primle yeniden 60 doların üzerine yükselirken, ABD ham petrolünün fiyatı da yüzde 4 civarı yükselişle 53 doların hemen üzerine çıktı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Petrol fiyatlarında son haftalarda yaşanan düşüş TL’de ciddi bir iyimserliği de beraberinde getirmişti. Şimdi ise petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte bu iyimserliğin tam tersini hissediyoruz. TL negatif ayrışarak ciddi değer kaybediyor” dedi.

dolarr_16_9_1531190675

TÜRKİYE’NİN ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI

Gelişmekte olan ülkeler sepetinde yer alan Türkiye hariç neredeyse tüm ülkeler emtia ihracatçısı konumunda. Türkiye ise enerjide dışa bağımlı bir ekonomi.

Petrol fiyatlarındaki artış Türkiye ekonomisinin enerji faturasını belirli bir gecikme ile artırırken diğer ülkelerde ise aksine bütçe gelirlerini destekler nitelikte.

Bu gelişmelerle TL gelişmekte ülke para birimlerindeki iyimserliği yansıtmayarak değer kaybederken benzer para birimlerinde yüzde 2’ye yakın değer kazançları görülüyor.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları yeni haftada kaç lira? Çeyrek ve gram altında 3 Aralık fiyatları...Altın fiyatları yeni haftada kaç lira? Çeyrek ve gram altında 3 Aralık fiyatları...

Aynı bankacı enflasyon verilesine de dikkat çekerek, “TCMB’nin 2019’un ikinci yarısında 200 baz puan faiz indirmesini bekliyoruz. Ancak enflasyondaki düşüş sonrası yerel seçimler öncesine çekilebilecek bir faiz indirimi riski oluştu diyebiliriz. Bugünkü yükselişte faiz indirimi beklentisi ne kadar etkili tam olarak söylemek zor. Ancak önümüzdeki dönemde TCMB faiz kararlarının indirim tarafından konuşulacağı ve fiyatlanacağı kesin” dedi.Bankacılar dolar/TL’de gözlenen değer kazancında TCMB’nin son dönemde uyguladığı sıkı para politikası, hükümetin attığı adımlar, ABD ile ilişkilerin iyileşmesi, petrol fiyatlarındaki gerileme ve Fed’den faiz artırım beklentilerinin azalmasının etkili olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan yurtiçinde ekonominin cari fazla veriyor olmasının yanı sıra enflasyonun düşeceği beklentileri de TL’ye destek oluyor.

ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ VE ERKEN FAİZ İNDİRİMİ OLASILIĞI

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu bankacılar petrol fiyatlarındaki yükselişin TL’de bugün yaşanan değer kaybında ana belirleyici olduğunda hemfikir. Enflasyondaki düşüşün devam etmesi halinde TCMB faiz kararlarının önümüzdeki dönemde daha yakından izleneceğini belirten bankacılar, TCMB’nin faiz politikalarına ilişkin beklentilerin piyasaya bugün etkisi konusunda farklı görüşteler. Bazı bankacılar bugünkü fiyatlamalarda para politikası tahminlerinin etkili olduğunu bazı bankacılar ise etkisiz olduğunu düşünüyorlar.

Nomura kıdemli gelişmekte olan piyasalar ekonomisti İnan Demir enflasyon verisi sonrası yayımladığı notta enflasyon görünümünün para politikasındaki gevşemeyi 2019’un ikinci yarısına ertelemesi gerektiğine dikkat çekse de, “Ana senaryomuz politika faizinin uzunca bir süre değişmeyeceği yönünde ancak TL’deki istikrarlı seyirle birlikte erken bir (faiz) indirimi riski de göz ardı edilmemeli” dedi.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Kasım’da otomotiv, beyaz eşya ve mobilya vergi indirimleri, TL’deki değerlenme ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle beklentilerin üzerinde yüzde 1.44 azalırken, enflasyonun yıl sonunda yüzde 20.8 olan YEP hedefine yakın gerçekleşmesi bekleniyor.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 16.64 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvilin faizi Eylül ayına yüzde 21.58 seviyesinden başlamış ve TL’deki iyileşmeye paralel yönünü aşağı çevirmişti. Bugün ise spot piyasada son işlemler yüzde 16.60 civarında gerçekleşti.

İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 20.26 seviyesindeydi. Söz konusu tahvil Eylül ayında yüzde 24.47 seviyesinden başladıktan sonra bir ara yüzde 27 seviyesine kadar yükselmişti. Bu tahvilde bugün işlem gerçekleşmedi.

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:56 03.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more