Sözcü Plus Giriş

Döviz lobisinin önünü açtılar

Döviz alım satım sistemi, yeni yapılan düzenleme ile sil baştan değiştirilirkenyabancıların eline geçebilecek piyasada spekülasyon yapılma olasılığı da arttı.

null
Güncellenme: 13:39, 06/02/2018
Döviz lobisinin önünü açtılar

Hükümet, döviz büroları aracılığıyla yapılan döviz alım satım sistemini sil baştan değiştirdi. Yeni düzenlemenin, yıllardır Türkiye'ye gelmek için uğraşan iki büyük uluslararası şirketin isteği üzerine ‘adrese teslim' çıkarıldığı iddia ediliyor. Yeni sistemle birlikte döviz piyasasının yabancı dev şirketlerin eline geçeceğinden ve yabancıların dövize yönelik spekülasyon gücünün olağanüstü artacağından endişe ediliyor. 1 milyon TL sermayesi olmayan döviz büroları da kapanacak.

Hazine Müsteşarlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara ilişkin tebliğde geçen hafta köklü bir değişikliğe gitti. Döviz bürolarının kuruluş ve çalışma esaslarını tümden değiştiren tebliğe göre, döviz büroları artık A ve B grubu olmak üzere iki ayrı statüde çalışacak. B grubu döviz büroları klasik döviz alım satımı işlerini, A grubu döviz büroları ise bu işlerin yanı sıra ithalat ve ihracat dahil kıymetli maden ticareti ve yurt dışına TL banknot sevkiyatı da dahil daha geniş kapsamda döviz işlemi yapabilecekler.

DÖVİZMATİKLER KURULACAK

A grubu döviz büroları ayrıca ülke genelinde diledikleri kadar şube açıp, diledikleri yere tıpkı banka ATM'leri gibi, içerisinde döviz ve TL olan para makinelerini kurup bir çeşit dövizmatiklerle döviz alıp satabilecekler.

Türkiye'de halen 830 döviz bürosu ‘yetkili müessese' olarak hizmet veriyor. Bununla birlikte ülke genelinde başta kuyumcular olmak üzere 3 binin üzerinde yasa dışı döviz alım satımı yapan işletme olduğu tahmin ediliyor. Yeni tebliğe göre, mevcut döviz büroları isterlerse A grubu, isterlerse B grubu yetkili müessese olarak varlıklarını sürdürebilecekler. Ancak, A grubu olabilmeleri için 5 milyon TL, B grubu olabilmek için ise 1 milyon lira ödenmiş sermayeye sahip olmaları gerekecek. Bu sermayeyi bulamayan döviz büroları kapanmak zorunda kalacak.

SINIRLAMA KALDIRILDI

Tebliğ değişikliği öncesinde, mevcut döviz büroları dışında kimseye yeni döviz bürosu açma izni verilmiyordu. Ancak yeni tebliğle birlikte sınırlama kalkmış oldu. Yetkili döviz bürolarının temsilcileri, uluslararası düzeyde döviz alım satımı yapan İngiltere merkezli bir şirketten gelen talep üzerine mevzuatın değiştirildiğini, yeni sistemle birlikte, rekabet gücü olmayan mevcut döviz bürolarının hemen hepsinin kapanacağını ve döviz piyasasının bu şirket ile ortaklık kuran başka bir uluslararası şirketin eline geçeceğini iddia ettiler. Aynı şekilde büyük bölümü yabancı şirketlerin elinde bulunan bankaların da dövizmatiklerle döviz alıp satacağını belirten döviz bürosu temsilcileri, tekelleşmenin Türkiye'yi ciddi bir döviz lobisi ve spekülasyonlarıyla karşı karşıya bırakacağı uyarısında bulundular.

BDDK İZİN VERMEDİ HAZİNE’YE GİTTİ

Döviz bürosu yetkilileri, hükümete iletmek üzere hazırladıkları itiraz mektubunda Hazine'yi şikayet ettiler. Bazı uluslararası finans şirketlerinin Türkiye'ye girmek için önce BDDK'ya başvurduklarını söyleyen yetkililer, ancak BDDK engeli üzerine Hazine'den farklı bir yöntemle izin çıkardıklarını iddia ettiler. Temsilciler mektuplarında, mevzuatın bu şekilde kalması halinde Türkiye ekonomisinin dövizde yeni bir spekülasyon ve manipülasyon tehdidi altında kalacağı uyarısında bulundular.

Yayınlanma Tarihi:08:39,