Sözcü Plus Giriş

Merkez Bankası rakamları açıkladı… Vatandaşın döviz varlığı arttı!

Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları Erdoğan'ın TL'ye dönüş çağrısı ardından 3-10 Ağustos tarihleri arası 1.3 milyar dolar arttı. Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre vatandaşın dolar hesapları 188 milyon dolar arttı. Şirketlerin yüklü dolar alımları dikkat çekti.

15:02 -
Merkez Bankası rakamları açıkladı… Vatandaşın döviz varlığı arttı!

Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 3 Ağustos’ta yaptığı TL’ye dönüş çağırısı sonrası 10 Ağustos ile biten haftada yaklaşık 1.3 milyar dolar artışla 159.9 milyar dolar oldu.

Erdoğan 3 Ağustos’ta “yastık altındaki dövizlerinizi altınlarınızı çıkarın, bunları TL ve nakde dönüştürün” çağrısı yapmıştı.

16agustosmevduatgraf

Ancak TCMB verileri Erdoğan’ın ilk çağrısı ardından bir haftada yurt içi yerleşiklerin döviz ve altın varlıklarını yaklaşık 1.3 milyar dolar artırdıklarını gösterdi. Artışın büyük bölümünü kurumların işlemleri oluşturdu.

TCMB verilerine göre, 10 Ağustos ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 120 milyon dolar artışa 91.6 milyar dolar olurken; kurumların ise yaklaşık 1.1 milyar dolar artışla 68.3 milyar dolara yükseldi.

Dolar/TL geçen hafta 5.1’li seviyelerden 7 seviyesine kadar yükselmişti.

REUTERS

Son güncelleme: 10:57 03.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more