Dünya zirvesinde yarış kızıştı

Microsoft, Google'ı geçerek dünyanın en değerli üçüncü şirketi oldu. Amazon ile arasında 30 milyar dolar kaldı. Şirketin büyümesinde CEO, Nadella'nın büyük etkisi olduğu ifade ediliyor.

Dünya zirvesinde yarış kızıştı

CNN’in haberine göre; Microsoft hisseleri dün yüzde 1 yükseldi. Şirketin piyasa değeri 760 milyar dolara çıktı. Böylece şirket 745 milyar dolarlık Google'ın çatı şirketi Alphabet'i geride bıraktı. Şirket şu an dünyanın en değerli üçüncü şirketi olurken ikincilik için Amazon'la arasında 30 milyar dolar var.

Microsoft'un başına 2014 yılında geçen Satya Nadella şirketin stratejisini göreve geldiğinden beri bulut teknolojisi üzerine kuruyor. Office 365 uygulaması pazar payını her geçen gün artırmakta. Şirketin bu yıl mayıs ayındaki piyasa değeri geçen yılın yüzde 15 yukarısında.

31mayissirketgraf

YATIRIM DA YAPTI

Şirket değerini artırırken satın almalara da devam ediyor. 2016 yılında iş dünyasının Facebook'u olarak bilinen LinkedIn'i Microsoft 26 milyar dolara satın almıştı. Morgan Stanley ve Evercore ISI analistlerine göre şirketin değeri yakın zamanda 1 trilyon dolara ulaşabilir.

Şu an ise değeri 1 trilyon dolara yaklaşacak ilk şirketin Apple olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Apple 921 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...