e Devlet’te soy ağacı sorgulaması arayanlara kötü haber! Soy ağacı sorgulama bitti mi? Alt üst soy bilgisi durduruldu…

İki gündür gündem e-Devlet'te sorulanmaya başlayacan soyağacı bilgisi... Dün öğlen saatlerinden beri e devlet'te yoğunluk yaşanıyor, soy ağacı sorgulama konusu tüm vatandaşları ilgilendirince "e-Devlet" sosyal medyada ve arama motorlarında en çok konuşulanlar arasına girdi. e Devlet Kapısı 5 milyonu aşan yoğunluğa dayanamadı ve kilitlendi. Peki soyağacı nedir? Nasıl sorgulanır? Alt üst soy bilgisi hizmeti ne zaman yeniden açılacak?

e Devlet’te soy ağacı sorgulaması arayanlara kötü haber! Soy ağacı sorgulama bitti mi? Alt üst soy bilgisi durduruldu…

Dün gelen haberlerle soy ağacı sorgulamasının e-Devlet üzerinden yapılabileceği haberi milyonlarca vatandaşı heyecanlandırmıştı. e-Devlet’e akın eden vatandaşlar sürprizle karşılaştı. Kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan e-Devlet Kapısı milyonlarca kişinin ilgisini çekecek bir hizmet vermeye başladı. Soy ağacı sorgulama hizmeti duyuruldu. Olanlar oldu…

Soy alt üst bilgileri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile korunmakta olup sadece kişi kendisi için sorgulama yapabilir

Yoğunluk siteyi kilitledi. Saatlerce devam eden aramalara e Devlet sistemi yanıt veremedi. Bu sabah itibari ile de alt üst soy bilgisi sorgulama askıya alındı. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da sistemin teknik sorunların giderilmesinin ardından tekrar hizmete girmesi bekleniyor.

ALT ÜST SOY BİLGİSİ SORGULAMA EKRANI

SOY AĞACI NASIL ÖĞRENİLİR?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir.

soy ağacı

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

E-DEVLET NE İŞE YARAR?

e-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti’nde devlet ve kamu hizmetlerinin elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı bir biçimde yapılabilmesi için oluşturulan web tabanlı bir sistemdir. Kullanıcı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulan e-Devlet sistemi’ne başta T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi olmak üzere mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ve T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapılabilmektedir.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

E-Devlet şifresi olmayanlar, herhangi bir PTT şubesinden şifre alabilirler. Şifre için 2 Türk Lirası ücret alınır ve kapalı zarf içinde verilir. E-Devlet şifresi, kişisel bilgilere ulaşım imkanı verdiği için güvenlik açısından başka kişiler ile paylaşılmamalıdır.

e-Devlet şifresi olmayan ne yapacak? Unutulan e-Devlet şifresi nasıl alınır? İlginizi Çekebilir e-Devlet şifresi olmayan ne yapacak? Unutulan e-Devlet şifresi nasıl alınır?
E – DEVLET HİZMET LİSTESİResmi kurumların sunduğu e-Hizmetlere-Devlet Kapısı altyapısını kullanarak hizmet sunan yüzlerce kuruma ait binlerce hizmetten siz de güvenle faydalanabilir, bu sayede zamanınızı ve paranızı boşa harcamamış olursunuz. Bu sayfa üzerindeki seçenekleri kullanarak ulaşmak istediğiniz bilgi, belge veya başvuru formuna hızla ulaşabilirsiniz.

Adalet

Çevre

Tarım ve Hayvancılık

Eğitim

Genel Bilgiler

Devlet ve Mevzuat

Güvenlik

İş ve Kariyer

Kişisel Bilgiler

Sağlık

Sosyal Güvenlik ve Sigorta

Şikayet ve Bilgi Edinme

Telekominasyon

Trafik ve Ulaşım

Vergi, Harç ve Cezalar

e-devlet

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...