e-Devlet soyağacı işleminde ilginç detay! Soyağacı sorgulama e-Devlet’e ilgiyi patlattı!

Bu sabah saatlerinden beri yapılan soy ağacı sorgulama aramaları 5 milyonu aştı. Google üzerinden sorgulamayı nasıl yapacağını merak edenler ve e devlet şifrasini unutanların ayrı ayrı aramaları sürüyor. E devlet alt üst soy bilgisini sorgulayan vatandaşlar sosyal medyadan da paylaşmayı ihmal etmiyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? e devlet tarafından beklemeye alınanlar ne yapmalı? İşte merak edilenler...

e-Devlet soyağacı işleminde ilginç detay! Soyağacı sorgulama e-Devlet’e ilgiyi patlattı!

E-Devlet Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama hizmeti geçici bir sürenin ardından yeniden erişime açıldı. Dün gece geç saatlerde gelen son dakika haberiyle vatandaşlar akın akın e-Devlet soyağacı sorgulama siteminde giriş yapmaya başladı. Geçtiğimiz hafta yaşanan yoğunluk sebebiyle sistem kısa sürede kilitlenmiş ve hizmet askıya alınmıştı ancak şu an soyağacı sorgulama hizmeti kişileri sırayla işleme alarak biraz daha sağlıklı şekilde işlemeye programlanmış durumda.

1 MİLYONUN ÜZERİNDE ALT ÜST SOY RAPORU ÜRETİLDİ

Vatandaşlar, “www.turkiye.gov.tr” internet sitesinden talep oluşturarak “Alt-üst soy raporu”nu öğrenebilecek.  Bu sabah saat 08.00’e kadar yaklaşık 1 milyon 400 bin belge üretildi. Aramalar 5 milyonu aştı…

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA EKRANI

soy ağaci

SOYAĞACI NE DEMEKTİR?

Soy ağacı olarak bilinen, bir başka ismi de aile ağacı olan bu kavram, belirli bir kişinin soyundan olan tüm kişileri, ya da bilgilerine ulaşabildiği tüm akrabalarını gösteren bir çizelge türüdür. Kişiden büyüklerine ve atalarına doğru gidilen bu çizelge türünde, belirlenmiş kişi en altta olacak şekilde, tüm büyükleri ve büyüklerinin eşleri, onların çocukları, ailenin en büyükleri ve ataları yukarılarda olacak şekilde çizilmektedir. Bu görüntü de, dallanarak ilerlediği ve genişlediği için bir ağaca benzemektedir. Bu nedenle de, bu çizelgeye soy ağacı denilmektedir.

Eğer, belli bir kişinin soyundan gelenler araştırılmakta ise, bu sefer de belirlenmiş kişi çizelgenin tepesinde, kendinden sonra gelen nesiller ve tüm akrabaları ise dallanarak genişlemekte ve aşağılara doğru çizilmektedir. Bu ağaç tipinde de, üst bölüm dar, ancak alt bölüm oldukça geniştir.

Soy ağaçlarının genelinde, en eski nesiller yukarı bölümde ve bununla birlikte daha yeni nesiller de aşağılarda çizilerek gösterilmektedir. Yani, yukarıda anlatılan birinci tip soy ağacı, en yaygın olarak kullanılan soy ağacıdır. Ancak, temelde ayrılan bu tiplerin dışında, soy ağaçlarının kendi içinde bazı çeşitleri de vardır. Bu çeşitler, genellikle ihtiyaca ya da meraka göre ortaya çıkmıştır.

SOY AĞACI SORGULAMA

E-DEVLET’TE SOYAĞACI SORGULAMAK İÇİN ÖNEMLİ DETAY

Soyağacı hizmeti turkiye.gov.tr üzerinden hizmet veriyor ve Alt-Üst soy bilgisi sorgulama yapabilmeniz için e-Devlet hesabınızı onaylatmış olmanız gerekiyor. e-Devlet Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda sistem sizi sıraya alıyor ve soy bilginiz hazırlandığında size haber vermek için iletişim bilgisi istiyor. e-Posta hesabınızı ya da telefon numaranızı e-Devlet üzerinden onaylatmış olmanız gerekiyor.

“NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE MÜRACAAT EDİNİZ” SONUCU ŞAŞIRTTI

Bazı vatandaşlar sisteme girdiğinde ilginç sonuçlarla karşılaştı. e-Devlet üzerinden edinmek istedikleri soyağacı bilgileri yerine “Alt ve Üst Soy belgeniz E-Devlet üzerinden üretilememektedir. Lütfen belge temini için en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat ediniz.” uyarısıyla karşılaştılar. Bu uyarının sebebi henüz bilinmiyor, nüfus kayıtlarında yaşanan belge eksikliği sebebiyle olabileceği tahmin ediliyor.

e-devlet-giris-son-dakika

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM E-DEVLET

e-Devlet üzerinden soyağacını sorgulama sisteminin bir hafta aradan sonra tekrar hizmete açıldı. Yapılan sorgulamaların ardından sosyal medyada günün konusu e-Devlet ‘soy ağacı’ oldu.

İşte e-Devlet soy ağacı sorgulaması sonrası atılan tweetler:

Soy Ağacı sosyal medyada olay oldu! İlginizi Çekebilir Soy Ağacı sosyal medyada olay oldu! Adını ve soyadını değiştirmek isteyenlere iyi haber geldi! Soyadı nasıl değiştirilir? İlginizi Çekebilir Adını ve soyadını değiştirmek isteyenlere iyi haber geldi! Soyadı nasıl değiştirilir?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...