ECB faizleri ve para politikası yaklaşımını değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklentilere paralel olarak para politikasında değişikliğe gitmedi ve tahvil alımlarını yıl sonuna kadar bitirme ve faizleri en az gelecek yaz sonuna kadar şimdiki seviyelerde tutma yaklaşımını sürdürdü.

ECB faizleri ve para politikası yaklaşımını değiştirmedi

ECB, euro bölgesinde enflasyonun yeniden yükselmesiyle birlikte 2.6 trilyon euro büyüklükteki tahvil alım programını Aralık ayı sonuna kadar sona erdirmeye geçen ay karar verdi. Ancak euro bölgesi ekonomisinin gücünü hâlâ kazanmaması nedeniyle ekonomiye uzun süreli destek sözü vermişti.

ECB bugün yayımladığı para politikası kararında, “Yönetim Kurulu, faiz oranlarının en azından 2019 yaz dönemi boyunca ve her durumda enflasyonun orta vadede sürdürülebilir şekilde yüzde 2’nin altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyelere gelmesi için gerekli olduğu sürece mevcut seviyelerde kalmasını bekliyor” denildi.

ECB politika faizini beklendiği gibi sıfırda, bankaların elindeki nakit fazlasına ödediği mevduat faizini de yüzde eksi 0.4 düzeyinde tuttu.

ECB’nin para politikası kararlarının ardından dikkatler ECB Başkanı Mario Draghi’nin TSİ 1530’da yapacağı konuşmaya çevrildi.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...