Ege Cansen’den Hakan Atilla yorumu

Erken seçim tarihinin açıklandığı 19 Nisan tarihinden bugüne dolardaki artış yüzde 10’a ulaştı. İktisatçı Ege Cansen, küçük yatırımcıyı uyarırken ABD’de devam eden ve Hakan Atilla davasından Halkbank’a ceza çıkması durumunun kur üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

Ege Cansen’den Hakan Atilla yorumu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında erken seçim için ağustos ayını işaret ettiğinde tarih 17 Nisan'dı. O gün serbest piyasada dolar alış 4.098 satış ise 4.1054, Euro ise 5.074 alış, 5.0838 satış seviyesindeydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir gün sonra erken seçimlerin 24 haziranda yapılacağını açıkladığında ise dolar ve euroda ciddi dalgalanmalar yaşadı ve 19 nisan sabahı ise dolar 4.03 seviyelerine geriledi.

Dolar kuru bir ayda yaklaşık yüzde 10 arttı. Piyasadaki ani dalgalanmalardan zararsız çıkmak ya da kar etmek isteyenlerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan SÖZCÜ yazarı İktisatçı Ege Cansen, “Bu tür panik durumlarında kendi çapında kazanç elde etmek isteyen küçük yatırımcı zarar eder. Dikkatli olmakta fayda var” diye konuştu. Öte yandan kurlardaki değişimin yönünü sorduğumuz Cansen, “Kurların ne yöne gideceğini söylemek zor. Bir sürü etken var” dedi.

HALKBANK CEZA ALIRSA NE OLUR?

Döviz kurlarındaki değişimin kısa vadede yönünün ne yönde olacağı hakkında tahmin yürütmenin zor olduğunu ifade eden Ege Cansen, ABD'de 32 ay hapis cezasına mahkum edilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasının da kurlar üzerinde etkili olabileceğini işaret etti. Cansen, “Hakan Atilla'ya kesilen cezadan ziyade Halkbank'a nasıl bir ceza verileceği kurlar üzerinde etkili olacak. Halkbank'a ceza kesilirse bunun ne kadar olacağı da önemli” diye konuştu.

Merkez para basıyor İlginizi Çekebilir Merkez para basıyor Hükümetten Hakan Atilla davası açıklaması İlginizi Çekebilir Hükümetten Hakan Atilla davası açıklaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...