Ehliyet yenileme evrakları neler 2018? Ehliyet yenileme zorunlu mu?

Ehliyet belgelerini yenilemek isteyenler ya da ilk defa ehliyet belgesi çıkarmak isteyenler 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerine başvurmak zorundadır. Bu işlem için Nüfus Müdürlüklerinden randevu almak zorundasınız. Peki ehliyet yenileme evrakları nelerdir? Ehliyet yenileme zorunlu mu? Hepsi haberimizde...

Ehliyet yenileme evrakları neler 2018? Ehliyet yenileme zorunlu mu?

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir? Ehliyet yenileme zorunlu mu? Merak ettiğiniz tüm detayları öğrenmek için haberimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz…

EHLİYET YENİLEME EVRAKLARI NELER? 2018

Eski ehliyetini yeni ehliyet ile değiştirmek isteyenler aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır:

– Eski ehliyet belgeniz
– Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı ya da Pasaport)
– Sürücü olur sağlık raporu,
– 2 adet biyometrik fotoğraf,
– Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,
– Sürücü belgesi değiştirmek için bankaya yatıracağınız 15 TL'nin dekontu,
– Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmeniz yeterli)

EHLİYET YENİLEME ZORUNLU MU?

Ehliyet belgesi yenileme işlemlerinin en son başvuru tarihi 13.12.2020 tarihinde son bulacaktır. Şayet eski ehliyetinizi değiştirmek istemiyorsanız belirtilen son tarihe ehliyet belgesini değiştirme zorunlu değildir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

2017 yılında ehliyet yenileme ücreti 15 TL’dir. Bunun 13 TL’si değerli kağıt bedeli, 2 TL’si ise hizmet bedelidir. Bu ücreti bankaya ödeyebiliyorsunuz. Ödemeleri internet bankacılığı yoluyla ödeyeceklerin işlem yaptığı bankanın ilgili şubesinden “Tahsil Edilmiştir.” kaseşi basılmasıyla ilgili EGM tarafından duyuru yapılmıştır.

EHLİYET NE ZAMAN TESLİM EDİLİR?

Ehliyet başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

EHLİYETLERİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.
Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır? Kayıp ehliyet ücreti nereye yatırılır? İlginizi Çekebilir Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır? Kayıp ehliyet ücreti nereye yatırılır?

Dijital ehliyetini kaybeden ne yapmalı? Ehliyetini kaybeden araba kullanabilir mi? İlginizi Çekebilir Dijital ehliyetini kaybeden ne yapmalı? Ehliyetini kaybeden araba kullanabilir mi?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...