Sözcü Plus Giriş

Ekonomistler ne bekliyor? Enflasyon Kasım’da düşecek mi?

Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) kampanyalar ile birleştirilen otomotiv, beyaz eşya ve mobilya vergi indirimlerinin etkisiyle Kasım'da yüzde 0.75 düşüş göstermesi, böylece yıllık enflasyonun son 15 yılın rekoru olan yüzde 25.24'ten yüzde 22.58'e gerilemesi bekleniyor.

10:30 -
Ekonomistler ne bekliyor? Enflasyon Kasım’da düşecek mi?

Reuters’ın 17 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre yıl sonu tahminleri TCMB’nin de tahmini olan yüzde 23.5’ten yüzde 22.31’e gerilemiş durumda. Bankacılar yıl sonu tahminlerindeki düşüşün de vergi indirimlerinden kaynaklandığına ve yaklaşık 1 puana ulaştığına dikkat çekerken, Kasım’da işlenmemiş gıda fiyatlarının da TÜFE’deki düşüşe önemli bir katkı sağlayacağını belirtiyorlar. Ekonomistlerin Kasım ayına ilişkin aylık, yıllık ve yıl sonuna ilişkin tahminleri şöyle:

30kasimenflasyongraf

BAKAN ALBAYRAK İNDİRİMLERİ AÇIKLAMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 31 Ekim’de konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den yüzde 8’e indirim uygulamasının devam edeceğini, ticari araçlarda KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 1’e indirildiğini, 1,600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidildiğini, tapu harçlarının yüzde 4’ten yüzde 3’e indirilmesini sürecinin yıl sonuna kadar uzatıldığını, mobilya sektöründe KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiğini, beyaz eşya sektöründe uygulanan ÖTV oranlarının sıfırlandığını açıklamıştı.

Her ne kadar son düzenlemelerle enflasyonda bir miktar iyimserlik beklense de ekonomistler enflasyonun hala 2019 ortasında kadar yüzde 20’li seviyelerde kalabileceğine dikkat çekiyorlar.

DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, “Kasım ayında TÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0.7 düşüş bekliyoruz. Fiyatlardaki düşüşün büyük ölçüde vergi indirimlerinin desteğiyle gerçekleşeceğini hesaplıyoruz. Beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektöründeki vergi indirimlerinin kampanyalar ile de birleşerek çekirdek enflasyonun negatif gelmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Enflasyonda aylık bazda düşüş beklentimizdeki bir diğer önemli etken ise gıda fiyatlarındaki düşüş olacak” dedi ve ekledi:

“İşlenmemiş gıdanın aydan aya belirgin bir düşüş gösterebileceğini öngörüyoruz. Hal fiyatları ve Türk-İş öncü verilerinin detayları bu yönde bir sinyali vermekte. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde enflasyonda tepe noktasının geçen ay yüzde 25.24 ile görüldüğünü önümüzdeki aylarda yıllık bazda daha düşük seviyeler oluşacağını söyleyebiliriz. Aralık’ta sona erecek vergi indirimlerin uzatılmaması ihtimalinde ise yıllık enflasyonda dalgalanmalar olabilecektir.”

OCAK’TA SERT YÜKSELİŞ OLABİLİR

Vergi indirimleri, uzatılmaması halinde, Aralık ayında sona erecek. Yerel seçimlere üç ay kala ilgili indirimlerde bir uzatılma yapıp yapılmayacağı piyasalar tarafından yandan takip edilecek.

Vergi indirimlerinin ve enflasyonla topyekün mücadele sürecinin yıl sonunda bitmesi halinde Ocak ayında yıllık enflasyonda sert bir yükseliş ve devamında dalgalı bir seyir gündeme gelebilecek.

2019’UN İKİNCİ YARISINDA DÜŞÜŞ BAŞLAYABİLİR

Sezgin, tepe noktasının Ekim ayında görülmesine ve önümüzdeki aylarda enflasyonda düşüş beklemesine karşın 2019 yılının ilk yarısında enflasyonun yüksek seyredeceğini belirterek, “Enflasyonun 2019’un ilk yarısında yüzde 20 civarında kalabileceğini ancak yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda belirgin bir düşüşün başlayacağını öngörüyoruz” dedi.

Ekim ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programına (YEP) göre enflasyon yıl sonunda yüzde 20.8 öngörülüyordu. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Ekim ayında giyim ve gıda fiyatları öncülüğünde TL’deki değer kaybının gecikmeli etkisinin sürmesiyle Ekim’de yüzde 2.67 ile beklentilerin üzerinde artış göstermişti.

ENFLASYON 15 YILIN ZİRVESİNDE

TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon Eylül ayındaki yüzde 24.52 seviyesinden Ekim’de yüzde 25.24’e yükselerek 15 yılın zirve seviyelerinde bulunuyor. Öncü gösterge olarak izlenen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) verileri ise

Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 1.22 arttığını gösteriyor. Rapora göre geçtiğimiz ay 4.97 TL olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4.66 TL olarak hesaplandı.

REUTERS

Son güncelleme: 10:35 30.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more