Sözcü Plus Giriş

Emekliler ocak ayında yüzde 25 zam istiyor… Gözler 2019 emekli maaşı zamlarında!

En az Cumhurbaşkanınınki kadar maaş artışı bekliyorlar. Yılbaşında az zam yapmak için “Enflasyon düştü” algısı yaratıldığını söyleyen emekliler, “Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereği bize de yüzde 25 zam yapılsın” dedi.

Nuray Tarhan
06:01 -
Emekliler ocak ayında yüzde 25 zam istiyor… Gözler 2019 emekli maaşı zamlarında!

Emekliler, geçinebilmek için yılbaşında en az yüzde 25 zam, ortalama maaşın da bin 350 liradan 2 bin liraya çıkarılmasını bekliyor. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emek-Sen) Başkanı Veli Beysülen, 12.5 milyon emeklinin yüzde 75'inin, 2 bin lira olan açlık sınırının altında maaş aldığını belirterek, yılbaşında en az yüzde 25 zam yapılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı maaşının yüzde 26 artırılacağına dikkat çeken Beysülen, “Anayasa'nın eşitlik ilkesi gereğince emekli maaşının da bu oranda artırılması lazım” dedi. Basında 6 aylık enflasyonun yüzde 10.65 algısıyla düşürülmeye çalışıldığını vurgulayan Beysülen, şunları söyledi:

“Krizin faturasını bize ödetmeye çalışıyorlar. Ülkenin 120 milyar dolarlık borcunu kim 500 milyar dolara çıkardıysa bedelini de onlar ödesin. 16 milyon kişi mutlak yoksul, 39 milyon kişi de yoksul.”

Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan da “Bizim yıllık enflasyonumuz en az yüzde 35. O nedenle yılbaşında yüzde 20'si zam, yüzde 5'i refah payı toplam yüzde 25 zam yapılmasını bekliyoruz” dedi.

AŞAĞIYA ÇEKECEKLER

Benzin indirimleriyle enflasyonun aşağıya çekilmeye çalışıldığını iddia eden Çalışkan, “Oysa insanca yaşamamız için intibak yasasıyla taban maaş 2 bin liraya çıkarılsın. Aylık bağlama oranı 240 güne 1 puan verilerek belirlensin” diye konuştu. Emeklilerin hastaneye gitmek zorunda olduğuna dikkat çeken Çalışkan, şunları söyledi:

“Devlet hastanelerine gidince her ay maaşımızdan en az 50-60 lira katkı payı kesiliyor. Laboratuvar için 15 gün, görüntüleme cihazları için en az 3 ay sonrasına gün veriliyor. Biz de özel hastanelere gitmek zorunda kalıyoruz. Ancak o zaman da yüzde 200 fark alıyorlar. Çocuklarımız işsiz, şirketler ardı ardına kapanıyor. Emekli olmak giderek zorlaşıyor.”

emekliler-grafik

Büyümeden pay verilsin

1 milyon üyesi olan Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık TÜFE artışına göre zam verilirken, memur emeklilerine kamu sözleşmelerine göre artış yapılmasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, “Yeni bir sistem getirilmeli, emeklilere büyümeden pay verilmelidir” dedi. Ergün, vergi iadesi karşılığı olarak verilen yüzde 4-5 ek ödemenin de en az yüzde 8-9'a yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

07-kazim-ergun

Kazım Ergün

Son güncelleme: 08:25 30.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more