Sözcü Plus Giriş

En büyük zararı ABD görecek

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, “ABD’de şimdiden çelik fiyatları yüzde 8-15 oranında arttı. Olan ABD’deki endüstrilere olacak” dedi.

Mehtap ÖZCAN ERTÜRK
09:33 -
En büyük zararı ABD görecek

Geçen yıl ABD ile toplam 600 milyon dolarlık ticaret yapan Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, gelecek günlerde ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi getirme kararının kendi şirketleri üzerindeki etkisinin minimum olacağını belirtti. Borusan Holding'in 2018 hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda konuşan Uğur, “ABD'de daha şimdiden çelik fiyatları spekülatif olarak yüzde 8-15 arttı. Sistemde bir denge kurulacak ama olan ABD'deki endüstrilere olacak” dedi. Uğur, şunları söyledi: “ABD en korumacı ülkelerden biri. Şu anda sadece 150'nin üzerinde işleyen korumacı kurallar, vergiler konulmuş bir düzenden bahsediyoruz. ABD'deki en standart çelik dünyanın en pahalı çeliği. Bunun üzerine stratejik sektörlerin korunması gibi tamamıyla uydurma bir kararla vergi gündeme geldi. Stratejik sektör dedikleri de ABD'nin savunma sanayi. ‘Savunma sanayisini koruyalım' derken ABD sanayisi kaybedecek. ABD'de tüketilen çeliğin sadece yüzde 3'ünü savunma sanayi kullanıyor. Yüzde 97'si başka sektörleri etkileyecek.”

BÜTÇELEMEDE ÖNLEM ALDI

ABD'ye çelik ticaretinin 370 milyon dolarlık kısmını ihracattan, kalanını ise ABD'deki tesislerinden karşıladıklarını söyleyen Uğur, “2018 bütçemizi yaparken ABD ile sıkıntıya girilebilir öngörüsüyle ihracatı 180 milyon dolara düşürdük. Bunun 90 milyon dolarını üç ayda gerçekleştirmişizdir. Kalan için Avrupa'ya, Türkiye içindeki bazı sektörlere kanalize olduk” dedi.

1250 KİŞİYE YENİ İSTİHDAM

Agah Uğur, geçen yıl şirketin cirosunun yüzde 31 artışla 17 milyar liraya ulaştığını, bu yıl ise yüzde 19 büyüyerek 20 milyar lirayı aşkın ciro hedeflediklerini aktardı. Faaliyet kârında da 2018 yılında yüzde 19 artışla 1.8 milyar lira planladıklarını söyleyen Uğur, “Toplam 300 milyon TL'lik yatırımın bir bölümü bu yıl devreye alınacak, 2019 yılında ise tamamlanmış olacak. Yatırım sonucunda 1.250 kişilik yeni istihdam yaratılacak” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 10:37 03.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more