Sözcü Plus Giriş

Erdoğan: Düşük faizle kredi verilmesi lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüksek faizle mücadele etmesine rağmen bankaların faiz oranları oldukça yüksek. Kamu bankası da olsa faizler vatandaşın alım gücünü aşıyor. 20 bin TL çeken biri 12 ay sonunda kamu bankasında 23 bin 844, özel bankaya ise 24 bin 841 TL ödüyor. Eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 24.52 çıkmıştı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:36, 23/10/2018
Erdoğan: Düşük faizle kredi verilmesi lazım

EKOTÜRK TV’nin sorularını yanıtlayan Erdoğan, üretimin yapılabilmesi için yatırıma ihtiyaç olduğunu kaydederek, “Yatırımda tüm finans sektörünün girişimcilerimizin önünü açması lazım. Girişimcilerimize özellikle yüksek faizle değil düşük faizle kredi imkanlarının verilmesi. Bu verildiği anda benim girişimcim çok daha rahat yatırım yapacaktır. Bu yatırım istihdamı getirecektir. Bu istihdamla beraber de üretim çok daha farklı boyutlara gelecektir. Bu endişe edilen enflasyon olayını da bu düşük faiz aşağı çekecektir” dedi.

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faize ilişkin sözlerine rağmen piyasada kamu bankaları da dahil olmak üzere kredi çekmek isteyenler çok yüksek fiyatlarla karşılaşıyor. Merkez Bankası’nın politika faizi ise son artırım ile yüzde 24 olmuştu.

Faizin sebep enflasyonun netice olduğu görüşünü tekrar eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Göreve geldiğimizde yüzde 73 idi faiz, enflasyon yüzde 30’du. Biz faizi aşağı çektik. Faizi biz 4.6’ya aldığımızda enflasyon yedi küsür altıydı. Buraya çektik. Onun için bir ilke söylüyorum, faiz sebeptir, enflasyon neticedir.

“Bunu bir defa bilmeleri, öğrenmeleri lazım. Ben damdan düşen adamım, onlar damdan düşerek konuşmuyorlar. Onlar sadece sayfaların arasından konuşuyorlar ama bunu yaşayanlar da dünyada böyle olduğunu gayet iyi biliyorlar. Bu yapıldığı anda düşük faizde, özellikle girişimciye sağlanacak krediler, onların da üretimini, istihdamını artıracaktır. Bununla beraber de kalkınma hareketi çok daha güçlü şekilde devam edecektir.”

Yayınlanma Tarihi:08:47,