Sözcü Plus Giriş

Erdoğdu’dan dış finansman uyarısı

CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının karşılanmasında istihdam sağlayan sermaye yatırımları düşerken kısa vadeli yüksek faizli borçlanmanın ise arttığını belirterek, “Türkiye’nin cari açığı azalmıyor ve dış finansman bağımlılığı artıyor” dedi. Erdoğdu yaptığı yazılı açıklamada, kurlarda kalıcı bir istikrar sağlanması için dış finansman bağımlılığı sorununun çözümlenmesi gerektiğini vurguladı.

Sözcü Ankara
15:42 -
Erdoğdu’dan dış finansman uyarısı

İşte Erdoğdu’nun açıklamalarının tamamı:

“Türkiye'nin önümüzdeki 12 ayda çevrilmesi gereken dış borcu 177 milyar doları aşıyor. Cari açığın da 2017'de milli gelirin yüzde 5,6'sını bularak 47 milyar doları geçmesi, ihtiyaç duyulan en az 220 milyar dolarlık kaynağın temininde çok zorlanılacağına, bunun da döviz fiyatlarını, hatta faizleri yukarı çeken bir etki yaratacağına işaret ediyor. Türkiye'nin 2018 yılı sonuna kadar çevrilmesi zorunlu dış borç tutarının yüzde 83'ünü aşan kısmı, özel sektör borcundan oluşmaktadır. Özel bankalar ve finans kuruluşlarının 12 ay içinde çevirmeleri gereken dış borcu ise 84 milyar doları aşmıştır. Özel finans dışı sektörün dış borcu ise 63 milyar doların üzerindedir.

TL’YE GÜVEN AZALDI

Türkiye 2018 yılında yine 40 milyar dolar civarında bir cari açık verecekse bu, vadesi gelen dış borç ile birlikte 210-220 milyar dolar dolayında döviz ihtiyacı demektir. Bu talep dövizin fiyatına elbette etki edecek. Kaynak bulmak zorlaştıkça dövizin fiyatı da yukarı yönlü seyredecektir. Döviz kurları ve faizlerde yaşanabilecek olası sert yükselişler, beklentileri de bozmaktadır. Bu güvensizliğin ifadesi, sıcak parayı son haftalarda tedirgin etmiş ve çıkışlar sürmüştür.

Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye'deki borsalardan net 884 milyon dolarlık bir çıkış yaşanmıştır. Çıkışın 400 milyon dolara yakın kısmının hisse senedinden, kalanının da devlet iç borçlanma senetlerinden olduğu anlaşılıyor. Buna yakın bir çıkış en son 10 Kasım 2017 haftası yaşanmıştı. O hafta borsadan yabancılar 1 milyar 50 milyon dolara yakın bir çıkış gerçekleştirmişlerdi. 22 Şubat Perşembe gününün haftalık verilerinde ise yabancıların 387 milyon dolarlık bir çıkış daha gerçekleştirdikleri görülmektedir. 2016 sonunda 173 milyar dolar olan yabancı para mevduatı, 2017 sonunda 201 milyar dolara çıkmıştır. Küresel finansal piyasalardaki sıkılaşma da TL'yi etkileyecektir. Türk Lirası'na güvenini kaybeden vatandaş da dövize koşmaktadır”

Son güncelleme: 15:50 01.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more