Sözcü Plus Giriş

Erken emeklilikte son durum: Emeklilikte yaşa yakılanlar (EYT) kabul edilirse kaç kişi etkilenecek?

Emeklilikte yaşa takılanlar dün yaşanan gelişmelerle heyecanlı bir gün yaşadı. Önce EYT, AKP'ye rağmen önerge olarak Meclis'ten geçti, ardından oylanan önerge MHP'nin çekimser kalmasıyla reddedildi. Erken emeklilik için bekleyen EYT mağdurları merakla detayları araştırmaya devam ediyor.

10:10 -
Erken emeklilikte son durum: Emeklilikte yaşa yakılanlar (EYT) kabul edilirse kaç kişi etkilenecek?

Emeklilikte yaşa takılanlar erken emeklilik için umutlarını sürdürüyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili Meclis Araştırma önergesinin gündeme alınması, muhalefetin oylarıyla kabul edildi. Böylelikle AKP-MHP ittifakının dağılmasının ardından iktidar Meclis'te ilk golü yedi. Ancak komisyon kurulabilmesi için yapılan oylamada MHP bu defa çekimser kaldı. AKP'nin oylarıyla komisyon kurulması önergesi reddedildi. Peki EYT önergesi kabul edilse kaç kişi etkilenecekti?

MHP ÇEKİMSER KALDI, REDDEDİLDİ

Önergenin gündeme alınması siyasi kulisleri hareketlendirdi. MHP, araştırma komisyonu kurulması oylamasında görüş değiştirdi. Kürsüyü gelen Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “EYT bazı siyasi partilerin istismar aracı haline getirilmiştir. Bu konu gündeme getirilmek suretiyle kutuplaşma başlamıştır. EYT’nin polemik konusu yapılmasına aracı olmayacağımızı belirtmek istiyorum. Devlet bütçesine yük getirecek uygulamalarda bir süre kaçınmak gerekir. Siyasi rant peşinde değiliz. EYT’nin çözümü için iktidarla uzlaşma sağlanmadan yürümenin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Çözüm için ekonomik şartların ve bütçenin yönetimiyle görevli iktidarla uzlaşma sağlanmasının gereği olduğunu düşünüyoruz” dedi. Oylamada İYİ Parti, CHP ve HDP önergeye destek oyu verirken, AKP’liler ret oyu kullandı. MHP’li az sayıda milletvekili ise çekimser kaldı ve oy kullanmadı.
emeklilikte yaşa takılanlar site:sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu

EYT KAÇ KİŞİYİ ETKİLİYOR?

Sözcü’ye konuşan, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Yasa çıksa da 4 milyona yakın EYT'linin tamamı emekli olamayacak.700 bini kadarı emekli olabilecek” dedi. “Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Emeklilikte yaşa takılanların yıllık maliyetinin 26 Milyar olduğu söyleniyor. Bize göre ise maliyeti 8-10 milyar civarındadır. Dışişleri Bakanı Türkiye’nin yurtdışına 8 Milyar dolar insani yardım yaptığımızı söylüyor. Hatta Amerika bizim kadar olamıyor, Amerika dahi 6-7 milyar insani yardımda bulunuyor diyor. Biz insani yardım olarak diğer dünya ülkelerine 8 milyar dolar yani yaklaşık 45 milyar TL ödeme yapıyoruz ancak, kendi vatandaşımız yasal haklarını istediklerinde kusura bakma sana verecek paramız yok diyoruz” diyerek şöyle devam etti.

SÖZ VERİLMİŞTİ

“Emeklilik sosyal güvenliğin olmazsa olmazıdır. Sosyal devlet vatandaşına başta sağlık olmak üzere zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak birde maaş bağlar. Sosyal güvenlik sistemine giren kadın ya da erkekler ne kadar yıl çalışacaklar ne kadar prim ödeyerek emekli olacaklar ve ortalama ne kadar emekli maaşı alacaklar bilirler. Emeklilikte yaşa takılanlar yıllardır alması gereken maaşlarını alamadılar, hatta çalışmaya devam ettiler ve ülkemize katma değer sundular. 24 Haziran seçimlerinde CHP, MHP, Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını çözeceğiz sözü verdi ve seçim bildirgesine koydu. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçilmesi durumunda ilk 100 gün içinde EYT sorununu çözeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katıldığı bir televizyon programında EYT sorununu çözeceğini ima etti.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more