Sözcü Plus Giriş

Esnaf nakit para arıyor-2

Piyasada yaşanan nakit sıkıntısından dolayı esnaflar zor durumda. Dün Eminönü esnaflarının yaşadığı ödeme sıkıntısını yazan sozcu.com.tr bugün de Perpa esnafının durumunu anlatıyor. İstanbul'un en önemli ticaret merkezlerinden olan Perpa'da da durum Eminönü'nden farklı değil. Nakit para bir tarafa, aldıkları çeklerde bile sorun yaşamaya başladıklarını söyleyen Perpa esnafı geleceğe şüphe ile bakıyor.

Barış ÖZKAN
Güncellenme: 11:31, 01/02/2018
Esnaf nakit para arıyor-2

Türkiye'de nakit para akışı gittikçe azalıyor. İstanbul’da esnafların çoğu zor bir dönemden geçiyor. Eminönü esnafı gibi Perpa esnafları da nakit konusunda sıkıntı yaşıyor. Sıcak paraya hasret olan esnaflar işlerini çeklerle döndürmeye çalıştıklarını ama artık çeklerin ödemesinin de aksadığını söylüyor.

İlginizi ÇekebilirEsnaf nakit para arıyor- 1Esnaf nakit para arıyor- 1

‘PİYASADA NAKİT SIKINTISI VAR’

İş makineleri için yedek parça satan 7 yıllık Perpa esnafı Ali Arslan konu hakkında sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada piyasada nakit para sıkıntısı olduğunu söyledi. “Piyasada bir para sıkıntısı var. Alacaklarımızı alamadığımız için borçlarımızı da ödeyemiyoruz.” diyen Ali Arslan, “Dolayısı ile çek sistemine döndük. Ama müşterilerimiz de maalesef anlık finansman sıkıntılarından dolayı çeklerini gününde ödeyememeye başladılar.” açıklamasında bulundu.

img_2449

”ÖNÜMÜZ İYİ’ DİYORLAR AMA…’

Çeklerin gününde ödenmemesine bağlı olarak kendi ödemelerinin de aksadığını söyleyen Ali Arslan, “Dolayısı ile bu kaybımızı bankalardan karşılamak yoluna gidiyoruz. Fakat aldığımız bu kredileri kredili mevduat hesaplarından kullanıyoruz. Şu anda benim eksi 40 bin lira gibi bir kredili mevduat hesabım var. Faizlerin yüksek olması belimizi bükmekte. Bunları karşılayamadığımız için sıkıntılarımız oluyor. Devletten beklediğimiz bu faizlerde esnaflar için özel bir kredi çıkarması. ‘Önümüz iyi gözüküyor’ diyorlar ama somut neticelere baktığımızda bizim karşılaştığımız pek iyi şeyler değil.” ifadelerini kullandı.

g-1-1

‘ZOR DURUMDA OLAN ESNAFA NEFES ALDIRILMASI GEREKİYOR’

İşlerde yaşanan durgunluktan dolayı zor durumda olduklarını söyleyen Ali Arslan, “Esnaf olarak bizim işlerimiz şuan hakikaten çok durdu. Bu duruşta işlerimizi devam ettirebilmek için desteklere ihtiyacımız var. Devletimiz geçen yıl esnafa faizsiz kredi verdi ve bu uygulama çok güzel bir uygulamaydı. Ama bunun bir kerelik değil, mükerrer zamanlarda yapılması ve hakikaten zor durumda olan esnafa rahat nefes aldırılması gerekiyor. Bunlar bizim için çok önemli. Piyasa şuan öyle bir durdu ki yaprak kımıldamıyor desek gerçekten yeridir.” dedi.

DÜKKÂNLARIN YÜZDE 85'İ DOLU
4500 tane dükkân bulunan Perra ticaret merkezinde dükkanların yüzde 85'i dolu. Günlük 40 bin kişinin ziyeret ettiği Perpa'da dükkân kiraları 500 TL'den başlıyor.

‘KAPATIP GİDİYORLAR’

Bazı esnafların dükkânlarını kapattığını söyleyen Ali Arslan, “Burada büyük bir ticaret merkezinde çalışıyoruz. Zaman zaman bazı esnaf arkadaşlarımızın ‘bıçak kemiğe dayandı’ deyip maalesef dükkânlarını kapatıp gitmeleri bir esnaf olarak bizi de üzüyor. Aslında acaba bize ne zaman sıra gelecek diye korkuyoruz.” açıklamasında bulundu.

‘ÇEKLERE BİLE BİR GÜVENSİZLİK VAR’

Perpa  ticaret merkezinde dükkânı olan Ramazan Yeşilmen de sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada piyasada yaşanan nakit sıkıntısından bahsetti. “Piyasada bayağı bir nakit sıkıntısı var gibi görünüyor. İnsanlarda bir tedirginlik var.” diyen Yeşilmen,  “Geçen yıla ve bir önceki yıla göre baktığımızda cirolarımızda düşüş söz konusu. Şuan piyasada çok büyük bir güvensizlik var. Çeklere bile artık güven olmuyor. Sadece bildiğimiz eski esnaflarla çalışıyoruz. Diğer esnafların çeklerini dahi almaya korkuyoruz açıkçası.  Güvenip güvenmeyeceğinizi sadece bankadaki kredi notuna bakarak anlayamazsın.” açıklamasında bulundu.

img_2457

‘PİYASADA BİR TEDİRGİNLİK VAR’

Piyasada bir tedirginlik olduğunu söyleyen Yeşilmen, “Ülkede yaşanan gelişmelere bakarsak her şey çok iyi. Ama piyasada bir tedirginlik var. Buna anlam veremiyoruz. O yüzden bizim çalışmalarımızın yüzde 90'nına yakını ya kredi kartından alınan ödeme, ya havale ya da nakit. Bunların dışında ürün satışı yapmıyoruz.” dedi.

EKONOMİ KÖTÜ ÇÜNKÜ GENÇLER ÇALIŞMIYOR

İsmini vermek istemeyen başka bir esnaf ise işlerin iyi olmadığını söylerken bunu gençlerin çalışmamasına bağladı. Piyasada iş olduğunu fakat insanların iş beğenmediğini analatan Perpa esnafı geleceğe umutla baktığını söyledi.

Yayınlanma Tarihi:10:33,