Sözcü Plus Giriş

ETİ’den bisiklet çalıştayı

ETİ Sarı Bisiklet Çalıştayı, bisikleti gündelik hayatta yaygınlaştırma yollarını konuşmak üzere bisiklet paydaşlarını bir araya getirdi.

null
Güncellenme: 13:47, 01/02/2018
ETİ’den bisiklet çalıştayı

Sağlıklı yaşam için hareket etmenin önemi hakkında toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 7'den 70'e herkesi gündelik hayatta bisiklete binmeyi teşvik eden ETİ, Aktif Yaşam Derneği işbirliğiyle sürdürdüğü ‘ETİ Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi' kapsamında bisiklet paydaşlarını bir araya getirdiği bir çalıştay düzenledi.

YENİ MİSYON

Gündelik hayatta bisiklet kullanımını artırmak için çözüm önerilerinin ve geleceğe yönelik eylem planlarının geliştirildiği Sarı Bisiklet Çalıştayı'na aralarında; Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kamu kurumlarından yöneticilerin yanı sıra, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve medya temsilcileri ile akademisyenlerden oluşan geniş bir grup katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu; “ETİ Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi ile geçtiğimiz 4 yılda toplumun farklı kesimlerine gittik. Kadınların, çocukların, üniversitelerin, ailelerin gündelik hayatlarına girdik. Projeyi gerçekleştirirken birçok ortaklık ve iş birlikleri gerçekleştirdik. Birlikteliklerin gücünü bilen bir şirket olarak bisikletin gündelik hayatta yaygınlaşması için paydaşların bu meseleyi bir arada tartışması gerektiğine dair ihtiyaç tespit ettik. Bu amaçla Sarı Bisiklet Çalıştayı'nı düzenledik. Bisiklet paydaşlarını zaman zaman bir araya getirerek çözüm odaklı fikir ve işbirliklerinin geliştirildiği bir zemin sunmak Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi'nin yeni misyonlarından biridir.” dedi.

KENT MEDYA EKSENİNDE DEĞERLENDİRDİ

Eskişehir ETİ Yönetim Kampüsü'nde gerçekleşen Sarı Bisiklet Çalıştayı'nda “Bisiklet, Hareket, Sağlık, Kent” ilişkisinin masaya yatırıldığı bir panel düzenlendi. Aktif Yaşam Derneği Kurucu Üyesi Mehmet Ali Çalışkan'ın moderatörlüğünde Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, bisiklet yazar-çizeri Aydan Çelik ve gazeteci Serkan Ocak'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, bisiklet sağlık, kent ve medya ekseninde değerlendirildi.

Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım: “Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi için fiziksel aktivite şart. Bisiklet de hareketin en önemli araçlarından biri” Nazan Yardım, Sağlıklı Bakanlığı'nın bisikletle alakalı çalışmalarını şöyle değerlendirdi; “Tüm dünyada ve Türkiye'de kalp-damar, kanser, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklar, ölümlerin en büyük nedeni. Sağlık Bakanlığı olarak bizim temel görevimiz, 1. Basamak Aile Merkezleri'nde ve hastanelerimizde hastalıkların tedavi edilmesi. Ama bunun ötesinde bizim derdimiz hasta olunmaması. Çünkü hastalandığımızda hepimiz ilaç kullanıyoruz. Dolayısıyla bu, hem devlete hem kişiye ciddi bir yük oluşturuyor. Mühim olan bulaşıcı olmayan hastalıkların önüne geçebilmek. Bu noktada da fiziksel aktivite en önemli araçlardan biri bizler için”. dedi.