Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir? Başvuru detayları(Evde el sanatları ile uğraşan kadınların sigortalılığı)

Yeni kanun tasarısına göre; öngörülen şartları sağlayan başkasının yanında çalışmayan ev kadınları, düşük primlerle isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı elde edebiliyor. Peki, ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir? Başvuru detayları ve evde el sanatları ile uğraşan kadınların sigortalılığı...

Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir? Başvuru detayları(Evde el sanatları ile uğraşan kadınların sigortalılığı)

Herhangi bir işyerinde çalışan ve primleri işveren tarafından ödenen çalışan ve emeklilik hakkından yararlananlar gibi, artık aynı haklardan ev hanımları da yararlanabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta sayesinde ev hanımları özellikle evde el sanatları ile uğraşan kadınlar da belirlenen şartları yerine getirdikleri takdirde emekliliğe hak kazanabilmektedir. Şimdi ev hanımlarına emeklilik şartları ve başvuru detayları gibi pek çok merak edileni haberimizde bulabilirsiniz…

EV HANIMLARININ İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK ŞARTLARI

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için aranan şartlar şunlardır:

– İlk şart 18 yaşından büyük olmaları ve başka bir yerde çalışmamaları.

– Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, gibi el sanatlarını evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor.

Emekli ek ödeme nedir? Kimler ek ödeme alır? Emekli ek ödeme nasıl hesaplanır? İlginizi Çekebilir Emekli ek ödeme nedir? Kimler ek ödeme alır? Emekli ek ödeme nasıl hesaplanır?
BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

İlk olarak, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınıyor. Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurularak kimlik fotokopisi ile başvuru yapılıyor. Başvurunun ardından ev hanımlarının sigorta başlangıç tarihi, isteğe bağlı sigortalılık başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlatılıyor.

Primler belirlenirken; Vergiden muaf olarak evde el işi yapan kadınların, kendileri tarafından belirlenecek kazancın yüzde 32’si oranında prim ödenecek. Prim ödemesinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12’si ise Genel sağlık Sigortası'ndan oluşmaktadır. 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yatırılacak en düşük prim tutarı ‘541,20 TL’ olarak belirlendi.

Emeklilik için borçlanılabilecek süreler İlginizi Çekebilir Emeklilik için borçlanılabilecek süreler
BAĞKUR ÜZERİNDEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalılık kapsamında yatıracakları primler Bağkur kapsamında değerlendiriliyor. Yani normal esnaf Bağkur için ayda 613 lira prim öderken, ev kadınları 158 lira daha az prim ödeyerek Bağkurlu olabiliyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLACAKLAR?

Emeklilik için kadın sigortalılar Bağkur kapsamında 9000 gün prim ödemek zorundalar. Emeklilik için diğer şartlar için çalışmalar devam etmekte. Örneğin; ev hanımlarının emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurmaları gerekiyor. Öte yandan emekli olmadan önceki son 3.5 yılda bir işyerinde işçi olarak çalışmış olan kadınlar 9000 gün değil de 7200 gün üzerinden emekli olma şansına sahip.

Emeklilik hesaplama tablosu (2018) | Emekli olmak için kaç gün gerekli? İlginizi Çekebilir Emeklilik hesaplama tablosu (2018) | Emekli olmak için kaç gün gerekli?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...