Evde bakım parası ne kadar oldu? Evde bakım parası almak için şartlar

Evde bakım maaşı veya aylığı şeklinde adlandırılan evde bakım parası için bazı kriterlere sahip olunması gerekiyor. Her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşı ne kadar oldu? Evde bakım parası almak için şartlar nelerdir? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...

Evde bakım parası ne kadar oldu? Evde bakım parası almak için şartlar

Devlet evde özel bir bakıma muhtaç olan vatandaşların kişisel ihtiyaçlarının karşılanması için belirli miktarda bir maaş ödemesi yapıyor. Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olan ve bakımını üstlenen kişilere verilen evde bakım maaşını almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İşte o şartlar ve merak edilen diğer detaylar…

EVDE BAKIM PARASI İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

– Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

– Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip-soyunabilme, merdiven inip çıkabilmek.

– Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden daha az olduğunun (606.95 TL/ 1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015) bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

– 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

2018 EVDE BAKIM AYLIĞI KAÇ TL OLDU?

2018 yılınını Ocak ayı itibari ile yeni gelen zam ile birlikte evde bakım maaşının ücretinde de artış oldu. Şu ana kadar toplamda 800 bin kişinin yararlandığı evde bakım aylığı 1 Ocak 2018 itibariyle 1.068 liraya çıktı. Evde bakım maaşının önümüzdeki Temmuz ayında 1.105 ve Ocak 2019’da 1.149, Temmuz 2019’da ise 1.207 liraya çıkması bekleniyor.

Yaşlılık aylığı sorgulama: Yaşlılık maaşı ne kadar? Başbakan'ın yaşlılık aylğı açıklaması... İlginizi Çekebilir Yaşlılık aylığı sorgulama: Yaşlılık maaşı ne kadar? Başbakan'ın yaşlılık aylğı açıklaması...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...