Sözcü Plus Giriş

Evren ormanlarına balta tehlikesi

Ormana dönüştürülen vatandaşa ait arazilerin kaderini belirleyecek kritik bir düzenlemeye gidiliyor. Meclis’teki tasarı tapusu vatandaşa ait ormanların imara açılmasına izin veriyor...

Erdoğan SÜZER
02:53 -
Evren ormanlarına balta tehlikesi

1980 darbe döneminde Kenan Evren ve askeri yönetimin emriyle ağaçlandırılıp ormana dönüştürülen vatandaşlara ait arsa ve arazilerin kaderini belirleyecek kritik bir düzenleme geliyor. Meclis'teki tasarı, ormana dönüşmüş bu arsaların yerine vatandaşa 2B arsası verilmesini öngörüyor. Ancak CHP'li milletvekilleri, ucu açık düzenleme nedeniyle özellikle İstanbul'da mülkiyeti şahıslara ait olan ancak orman kabul edilen alanların imara açılabileceği uyarısında bulundular.

İstanbul'da Boğaz bölgesinde tapusu vatandaşa ait çok sayıda ormanlık bölge bulunması rant kaygılarının artmasına neden oldu.

İstanbul'da Boğaz bölgesinde tapusu vatandaşa ait çok sayıda ormanlık bölge bulunması rant kaygılarının artmasına neden oldu.

ZORLA ORMAN YAPILMIŞ

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda görüşmelerine başlanan ve içerisinde ormandaki dikili ağaçların satışı ile sulama suyunun özelleştirilmesine kadar çok sayıda önemli madde bulunan torba tasarıda şimdi de Kenan Evren döneminde dikilen ağaçlar tartışma konusu oldu. Tasarının 19'uncu maddesine göre, tapusu kişi veya şirketlerin üzerinde olduğu halde, hiçbir kamulaştırma ödemesi yapılmadan ağaçlandırılan ve bugün ‘orman olarak kullanılmasında yarar görülen' gayrimenkullere karşılık olarak, hak sahiplerine orman dışına çıkarılmış ya da 2B'ye dönüşmüş gayrimenkuller verilecek.

Tasarıyı hazırlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, geçmişte parası ödenip kamulaştırılmadan vatandaşın tapulu arazisinin ağaçlandırılıp ormana dönüştürülmesi nedeniyle bugün yüklü tazminat davalarıyla karşıya karşıya kaldıklarını söyledi. Eroğlu, “Özellikle 12 Eylül'den sonra askerler, ‘şuradaki alan boş ağaçlandırın', diye talimatlar vermiş. Tapu bakanlığa ait değil, ormanlık alan da değil, vatandaşın mülkü. Vatandaş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dava açıyor, kazanıyor. Çünkü haksızlık olmuş, izin alınmadan zorla ağaçlandırılmış. Biz şimdi o alanlara karşılık Hazine'ye ait yerlerden gayrimenkul vermek istiyoruz. Tabi, vatandaş kabul ederse. Etmezse, mahkeme ne derse onu ödeyeceğiz” dedi.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız komisyon toplantısında Bakan Eroğlu'na kaygılarını ifade ederek, “Geçmişte darbecilerin yaptığı gasp olayının bugün düzeltilmeye çalışılıyor olması tabii ki çok güzel. Ancak burada da yine şeytanın avukatlığını yapmak lazım. Sorunu düzeltirken yine birilerine rant kapısının açılmaması, bir yerlerin talan edilmemesi, peşkeş çekilmemesi için gereken önlemi almak gerekiyor” dedi.

Ranta kurban edilebilecek alanlar var

Ömer Fethi Gürer

Ömer Fethi Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, niyeti olumlu görünmekle birlikte bu maddenin ucunun çok açık olduğunu isöyledi ve ‘'Özellikle İstanbul'da Boğaz bölgesi de dahil olmak üzere bu tür, her an ranta kurban gidebilecek çok sayıda alan var. Madde hak sahiplerine ormanlık alanları kullanabilme gibi bir imkanı da getirme riski taşıyacak şekilde ucu açık hazırlanmış. Ağaçlandırılmış alanlardan sadece, ‘orman olarak kullanılmasında yarar görülen' bölümlere karşılık Hazine arazisi verilecek. Orman olarak kullanılmasında yarar görülmeyen ormanlık alan ise kullanıma açılabilir'' dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more