Sözcü Plus Giriş

Fed yayınladığı tutanaklarda ABD ekonomisine ve para politikasına yer verdi

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 31 Temmuz - 1 Ağustos'ta düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı. ABD Merkez Bankası (Fed) yayınladığı son tutanaklara göre, Fed yetkilileri, ABD'nin ticaret politikalarının ekonomik büyümeye olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyor.

23:34 -
Fed yayınladığı tutanaklarda ABD ekonomisine ve para politikasına yer verdi

FOMC’nin politika faizini yüzde 1,75 – 2,00 aralığında sabit tutma kararı aldığı toplantının tutanaklarında, Fed yetkililerinin Amerikan ekonomisine ve para politikasına yönelik değerlendirmelerine yer verildi.

Tutanaklarda, “Ticaret politikaları, ekonomik büyüme üzerinde önemli olumsuz etkileri olacak yönde ilerleyebilir” uyarısı yapıldı.

İLGİLİ HABERDolar ne kadar oldu? 1 dolar kaç TL?Dolar ne kadar oldu? 1 dolar kaç TL?

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlikler nedeniyle özellikle döviz piyasalarında dikkate değer hareket görüldüğü bilgisine yer verilen tutanaklarda, ABD ile Avrupa Birliği’nin (AB) ticari anlaşmazlıklarını çözmek için müzakerelere devam edeceğinin sinyalini vermesinin ise hisse fiyatlarını desteklediği aktarıldı.

Tutanaklarda, artan ticaret gerginlikleri nedeniyle Çin para birimi yüende olağan dışı ve sert değer kaybı görüldüğü vurgulandı.

İLGİLİ HABERSon Dakika... Rusya'nın ABD'deki milyonlarca dolarlık aktif varlığı bloke edildiSon Dakika... Rusya'nın ABD'deki milyonlarca dolarlık aktif varlığı bloke edildi

ABD hükümetinin ticaret politikaları nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde belirsizlik ile yatırım harcamalarında azalma ve gecikme görüldüğüne yer verilen tutanaklarda, birçok iş sahibinin de ticaret gerginliklerinin artması durumunda yatırım harcamalarını ve işe alımları kısabileceğine dikkati çektiği belirtildi.  AA

Son güncelleme: 23:40 22.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more