Sözcü Plus Giriş

Geçici kimlik belgesi nedir? 2018 geçici kimlik belgesi sorgulama

Yeni çipli kartı çıkartmak isteyen vatandaşlardan ilk defa kimlik kartı çıkartanlar ile kayıp nedeniyle kimlik kartı çıkartanlara geçici kimlik belgesi düzenlenir. Peki, geçici kimlik belgesi nedir? Geçici kimlik belgesi sorgulama işlemi hakkında gerekli tüm detaylar haberimizde...

08:20 -
Geçici kimlik belgesi nedir? 2018 geçici kimlik belgesi sorgulama

Türkiye’de 2017 yılının başından itibaren yeni kimlik kartlarının kullanılmaya başlaması ile birlikte, birçok kişi nüfus cüzdanlarını değiştirerek kimlik kartlarını almaktadır. Yeni kimlik kartı başvurusu yapıldığı sırada geçici kimlik belgesi verilmektedir. Geçici kimlik belgesi nedir? Geçici kimlik belgesi sorgulama nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz…

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

“Geçici Kimlik Belgesi” nüfus cüzdanını kaybedenlere, doğum kaydı yapılan çocuklara ve mevcut kimlik kartı kaybolmuş, zarar görmüş yeniden çipli kimlik için başvuru yapan kişilere verilmektedir. “Geçici Kimlik Belgesi” nüfus müdürlüklerince düzenlenen kimlik yerine geçen bir belgedir. Daha önce belgenin süresi 15 gün olarak belirlenmişti ancak sistemin daha yeni olması ve yeni kimliklerin basımında yaşanan gecikmeler nedeniyle belgenin süresi uzatılarak yeni kimlik kartı gelinceye kadar geçerli hale getirilmiştir.

İLGİLİ HABERYeni kimlik randevusu nasıl alınır?Yeni kimlik randevusu nasıl alınır?

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ SORGULAMA

Geçici kimlik belgesi sorgulama işleminizi e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlem ile almış olduğunuz geçici kimlik belgesini kaybederseniz, buradan sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için sisteme giriş yapmanız gerekir. Sorgulama işlemine kolay yoldan ulaşabilmek için de https://www.turkiye.gov.tr/nvi-gecici-kimlik-belgesi-sorgulama adresini tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından açılan sayfada kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ekrana gelen sayfada bulunan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” ibaresinin sol tarafındaki kutucuğu işaretleyin ve ardından altta bulunan “Devam Et” butonuna basın.

Bundan sonra karşınıza nüfusa kayıtlı olan bilgileriniz çıkacaktır. Eğer burada bulunan bilgileriniz güncel değilse, profil sayfanızdan bilgilerinizi yenileyebilir ve güncel bilgilerini girebilirsiniz. Bilgileriniz doğruysa “Sorgula” kısmından geçici kimlik belgenizi sorgulayabilirsiniz. Geçici kimlik belgesi için başvurunuz yoksa, “Geçici kimlik almak için kimlik kartı kaydı bulunamadı” ibaresi ile karşılaşırsınız. Eğer kimlik belgesi için başvurunuz varsa, geçici kimlik belgenizde yer alan bilgilerinizi görüntüleyebilir ve bu belgenin bir çıktısını alabilirsiniz.

İLGİLİ HABERYeni çipli kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım? Kayıp nüfus cüzdanı nasıl çıkarılır?Yeni çipli kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım? Kayıp nüfus cüzdanı nasıl çıkarılır?
Son güncelleme: 08:25 10.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more