Reklamsız Sözcü

Grev ertelemek özgürlüğe darbe

Hükümet, 130 bin metal işçisini temsil eden üç sendikanın aldığı grev kararını erteledi. OHAL nedeniyle yasak gelmeseydi işçiler 179 işyerinde greve gidecekti

Erdoğan SÜZER
09:34 -
Grev ertelemek özgürlüğe darbe

İktidara geldiği günden bu yana işçi sendikalarının aldığı 11 grevi erteleyen hükümet, son olarak üç işçi sendikasının 130 bin işçiyle metal sektöründeki 179 işyerinde başlattığı büyük grev için de erteleme kararı aldı. Bakanlar Kurulu, metal iş kolundaki sendikalarca alınan grev ve lokavt kararını 60 gün süre ile erteledi. Milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle alınan karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Toplu sözleşme görüşmelerinde işçi sendikalarının yüzde 38.2'lik zam talebine karşılık işveren sendikası önce yüzde 3.2 daha sonra da yüzde 6.4 zam teklifinde bulunmuş, aradaki uçurum giderilemeyince görüşmeler kilitlenmişti.

İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ

Bakanlar Kurulu'nun ertelemeye ilişkin kararı Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar, Türkiye'nin en büyük ve en fazla ihracat yapan otomotiv, beyaz eşya ve demir çelik fabrikalarının da içinde yer aldığı tam 179 büyük fabrika ve işyerini kapsıyor. Kararda Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının (MESS) aynı işyerlerinde aldığı lokavt kararlarının 60 gün süreyle birlikte ertelendiğine dikkat çekildi. Erteleme kararının hemen ardından MESS'in yüzde 3.2'lik zam teklifinin üzerine 10 puan refah payı eklemesi görüşmelere yeni bir boyut getirdi. Bundan sonraki süreçte taraflar yine anlaşamazsa nihai zam kararını Yüksek  Hakem Kurulu verecek. Kurulun kararları yargıya götürülemiyor. Bakanlar Kurulu kararının hemen ardından bir açıklama yapan Türk Metal Sendikası yönetim kurulu, erteleme kararını ‘özgür toplu sözleşme düzenine vurulmuş bir darbe' olarak nitelendirdi. Grev hakkının Anayasa, Türkiye'nin imzaladığı uluslararası sözleşmeler ve yasalarla güvence altına alınmış kutsal bir hak olduğuna işaret eden Türk Metal yönetimi, “Bu hak, işverenler karşısında iktisaden güçsüz durumda olan işçi sınıfını işverenlere karşı koruyacak en güçlü silah, özgür toplu iş sözleşmesi düzeninde işçi sınıfının elindeki en önemli kozdur. Bu hakkın, çeşitli gerekçelerle yasal olarak kullanılmasını engellemek, özgür toplu sözleşme düzenine vurulmuş bir darbedir. İşçi sınıfının bu  hakkının elinden alınması, onları işverenler karşısında güçsüz ve eli kolu bağlı bırakmak anlamına gelmektedir” açıklamasını yaptı.

İŞVERENDEN YENİ TEKLİF

Türkiye ekonomisinin yaklaşık üçte birini temsil eden metal sektöründeki grev kararının ertelenmesinden sonra masada işverenleri temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), ücret artışı için yeni bir teklif sundu. MESS'in yeni teklifi, altı aylık geçmiş dönem enflasyonunun üzerine 10 puan refah payı konulmasını içeriyor. Eylül 2017'den itibaren geçerli olacak toplu sözleşme için geçmiş altı aylık dönem enflasyonu olan yüzde 3.2'nin üzerine 10 puan ekleyen MESS, yüzde 13.2'lik yeni ücret artışı teklifini işçi sendikalarına iletti. Bu arada MESS'in çağrısı üzerine 29 Ocak'ta görüşmeler yeniden başlayacak.

İşverene cesaret verdiler TÜRK Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, daha önce SÖZCÜ'de yayımlanan demecinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, “Grev tehdidi olan yere OHAL'den istifade izin vermiyoruz. Bunun için kullanıyoruz OHAL'i” sözleriyle işverenlere cesaret verdiğine dikkat çekmiş ve MESS'e, ‘OHAL'e güvenip kırmızı çizgiler dayatmayın” çağrısı yapmıştı. Kavlak, ay başında verdiği demeçte, işverenlere, “Bizim OHAL endişemiz yok, greve çıkacağız. Diyelim ki hükümet greve izin vermedi, erteleme kararı aldı. İşYüksek Hakem Kurulu'na gitti. Kurul da düşük zam verdi. İşverenler sanıyor mu ki o fabrikalar o zaman aynı verimlilikle çalışacak? İş yavaşlatmamız sektörün tıkanmasına yeter. OHAL'e güvenmeyin. İşçinin hakkını verin, fabrikalarınız huzurlu çalışsın” çağrısında bulunmuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:35 27.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more