Sözcü Plus Giriş

Güncel altın fiyatları 2 Ağustos 2018: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

2 Ağustos altın fiyatları bugün uçuşa geçti! Önce Merkez Bankası kararı daha sonra Amerika ile yaşanan yaptırım gerilimi önce dolar daha sonra da altın fiyatlarını adeta uçurdu. Bu sayede bugün çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu? Cumhuriyet altını ve küçük altın kaç lira? soruları büyük merakla araştırılmaya başladı. 2 Ağustos Perşembe yani bugün altın fiyatında Kapalıçarşı'da altının gramı 198,28'den alınırken 198,30 lira civarından satılıyor. İşte 2.8.2018 Perşembe güncel altın fiyatları...

07:25 -
Güncel altın fiyatları 2 Ağustos 2018: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

Çeyrek altın ve gram altın kaç lira? Cumhuriyet ve küçük altın ne kadar oldu? soruları bugünlerde çok daha sık sorulmaya başladı. Amerika ile dün akşam başlayan yaptırım krizi önce doları daha sonra da altın fiyatlarını yükseltti. Altın 198-199 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul'un kalbinin attığı Kapalıçarşı'da ise çeyrek altın kaç lira?

GRAM ALTIN NE KADAR?

198,28 liradan alınırken, 198,30 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 308,68 liradan alınırken 315,72 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR OLDU?

Yarım altın da 615,43'den alınırken 631,44 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR OLDU?

Cumhuriyet altını ise 1280,00 liradan alınıp 1292,00 liradan alıcı buluyor.

altin2

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

Son güncelleme: 11:50 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more