Reklamsız Sözcü

Cumhuriyet, yarım ve gram altın fiyatları kaç lira? İşte hareketliliği süren altın fiyatlarında son durum…

Altın bugün güne düşüşle başlasa da gün içinde yükselmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde hızlı şekilde yükselen altın yerini kısa süreli düşüşe bıraksa da altın fiyatları son dönemlerin en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Yatırımcısının merak ettiği gram altın 171,83'den alınıp 171,86 liradan satılıyor. İşte 5 Nisan 2018 çeyrek altın kaç lira sorusunun cevabı ve 5.4.2018 tarihli Gram ve cumhuriyet altını fiyatları...

07:20 -
Cumhuriyet, yarım ve gram altın fiyatları kaç lira? İşte hareketliliği süren altın fiyatlarında son durum…

Bugün altının ateş az da olsa düşmüş gibi görünüyor Altının hem hediye hem de yatırım aracı olarak kullanılması altın fiyatlarının sürekli olarak değişmesine neden oluyor. Yatırım yapan vatandaşlar her gün altın fiyatlarındaki hareketliliği yakından takip ediyor. Altında son fiyatlar merak ediliyor. Peki 5 Nisan Perşembe günü yani bugün çeyrek altın kaç lira? ve Gram altın ve cumhuriyet altını ne kadar oldu? İşte 5 Nisan 2018 güncel altın fiyatları

GRAM ALTIN NE KADAR?

171,83, liradan alınırken, 171,86 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA?

Çeyrek altın ise 277,46 liradan alınırken 283,73 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın da 552,98'den alınırken 567,26 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1143,00 liradan alınıp 1153,00 liradan alıcı buluyor. Ziynet 2,5 de 2774,62 liradan alınırken 2818,26 liradan satılıyor.

altin fiyatlari

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NERELERDE KULLANILIR?

Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

Elektrik iletkenliği yüksek (gümüş ve bakırdan sonra) ve kolayca kimyasal tepkimeye girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98'ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve sun'i uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar. Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik açısından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alış-verişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren, camsı kütlenin içinde kolloidal halinde dağılmış olan çok az miktardaki altındır.Ancak insanlar çoğunlukla takı ve süs eşyası içinde kullanır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:04 05.04.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more