Sözcü Plus Giriş

8 Haziran güncel altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

Altın fiyatları yükselmeye başladı! Merkez Bankası faiz arttırımı sonucu dalgalı hareketler altına da yansıdı. Peki yatırımcıların gözdesi altın fiyatlarında son durum nasıl şekillendi? Gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?? Cumhuriyet altını ve küçük altın kaç lira? 8 Haziran Cuma 2018 yani bugün yükselişe geçen altın fiyatları ile gramı 188,93'dan alınırken 188,96 lira civarından satılıyor. İşte yatırımcısının yüzü güldüren 8.6.2018 Kapalıçarşı altın fiyatları...

Güncellenme: 12:08, 08/06/2018
8 Haziran güncel altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

Altın hareketli seyrini sürdürüyor. 8 Haziran Cuma günü yani bugün gram ve çeyrek altın kaç lira? Cumhuriyet ve küçük altın ne kadar oldu? soruları bugünlerde çok daha sık sorulmaya başladı. Çünkü 2017 Kasım ayından beri yükseliş gözlemleniyor. 8.6.2018 altın fiyatlarında geçtiğimiz günlere oranla hızlı yükselişi sürdürdü. Çeyrek altın ne kadar? Altın almak için uzmanlar ne diyor? Altın 187-188 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı’da ise çeyrek altın kaç lira?

GRAM ALTIN NE KADAR?

188,93 liradan alınırken, 188,96 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 301,75 liradan alınırken 308,63 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR OLDU?

Yarım altın da 601,61’den alınırken 617,26 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1236,00 liradan alınıp 1249,00 liradan alıcı buluyor.

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Bugün gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar? İşte 12 Mart güncel altın fiyatları

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

Yayınlanma Tarihi:07:29,