Sözcü Plus Giriş

Günde 9 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır?

İşçinin günlük çalışması boyunca dinlenmesi gereken zamanlar vardır. Bu zamanlar ise İş Kanunu'nda da belirlenmiştir ve işveren tarafından verilmesi zorunludur. Peki, günde 9 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır? Merak ettiğiniz sorunun cevabını haberimizde ayrıntılarıyla bulabilirsiniz...

Sozcu.com.tr
08:06 -
Günde 9 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır?

İş Kanunu, iş hayatına dair birçok şeyi belirlemiştir. Bunlardan biri de dinlenme süresidir. Çalışma süresi boyunca işçi belirlenen bir sürede dinlendirilir. Genelde gün içinde 9 saat çalışan işçiler, kaç dakika dinleneceklerini merak etmektedirler. İş Kanunu 68. maddede süreler şu şekildedir;

Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

– 4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,

– 4 saatten fazla ve 7.5 saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat (30 dakika),

– 7.5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat (60 dakika),

Ara dinlenmesi verilir.

Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.

Dinlenmeler bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.

Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.

9 SAAT ÇALIŞAN KAÇ DAKİKA DİNLENİR?

Kanunda da belirtildiği gibi bir iş gününde 7,5 saatten fazla çalışan işçilerin 1 saat (60 dakika) dinlenme hakları vardır.

Eğer bu çalışma süresi 4 saatse 15 dakika dinlenme süresini hak eder. 4 ila 7,5 saat arası çalışanlar 30 dakika (yarım saat) dinlenirler.

ARA DİNLENME NE ZAMAN KULLANDIRILIR?

İşçinin çalışma süresi boyunca dinlenmesi bir haktır. Ancak dinlenme zamanı işveren ve yönetimle ilgilidir. Bütün işçiler aynı anda da ara dinlenmeye çıkabileceği gibi, sırayla da çıkabilirler.

ÇAY, SİGARA MOLASI ARA DİNLENME OLARAK SAYILIR MI?

İşçi gün içerisinde çay, sigara, kahve gibi çeşitli şekilde mola verebilmektedir. Bu süreler ara dinlenmeden sayılır. Örneğin, bir saat ara dinlenme kullanan ve ara ara 15’er dakikadan 30 dakika mola kullanan işçi gün içinde 1,5 saat ara dinlenme kullanmış sayılır. Yargıtay’ın 2013 yılında verdiği kararda, işçinin namaz molası da ara dinlenme süresinin hesabında dikkate alınması gerektiğini belirtmiştir.

İLGİLİ HABERİşçi çalışma saatleri hesaplanırken ara dinlenmeleri hesaba katılır mı?İşçi çalışma saatleri hesaplanırken ara dinlenmeleri hesaba katılır mı? İLGİLİ HABERAra dinlenmesi nedir? Öğlen molası ne kadar olmalıdır?Ara dinlenmesi nedir? Öğlen molası ne kadar olmalıdır?
Son güncelleme: 08:07 30.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more